Folders |
2016 Results - Minnesota Jack Johnson Indoor ClassicPublished by
Results by: Wayzata Results Licensed to Wayzata Results Inc. - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 1/30/2016 05:22 PM
2016 Jack Johnson Classic - 1/29/2016 to 1/30/2016
University of Minnesota Fieldhouse
Results
Women 60 Meter Dash
============================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
Fieldhouse: F 7.33 2000 Kerry Ann Richards, Illinois
Meet Record: M 7.43 1/25/2014 Brittany Brown, Iowa
2015 Winner: 7.49 1/31/2015 Erin Hawkins, Minnesota
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Eboni Coby SO Iowa Central CC 7.65 7.57Q 2
2 Tegan Turner U of Manitoba 7.60 7.60Q 1
3 Analisa Huschle SR South Dakota 7.71 7.71Q 4
4 Emma Spagnola SO Minnesota 7.69 7.73Q 3 7.722
5 Rachael McLeod U of Manitoba 7.69 7.73q 4 7.725
6 Ariel Jackson SO Iowa Central CC 7.82 7.81q 1
7 Sarita Dotson JR Western Michigan 7.71 7.83q 3
8 Karina Dufoe FR South Dakota 7.81 7.91q 2
9 Naiomi Dulaney JR Western Michigan 7.83 7.93q 2
10 Bri Holt SO Minnesota State 7.86 7.95 4
11 Dakota Wood FR North Dakota Sta 7.96 4
12 Nicole Morpurgo FR St. Cloud State 7.83 7.97 3
13 Erica Kesseh SO Minnesota-Duluth 7.99 7.98 3
14 Kim Shabino SO SW Minnesota St. 7.92 7.99 3 7.981
15 Carina Hofmeister JR Augustana (S.D.) 7.93 7.99 2 7.990
16 Tamar Perkins SO Iowa Central CC 8.10 8.01 1
17 Dustlynn Kaine SO North Dakota Sta 7.94 8.04 1
18 Jade McKnight JR Western Michigan 8.03 8.07 4
19 Courtney Albrecht JR South Dakota 8.04 8.10 4
20 Mackenzie Bonk SO Saint Louis 7.89 8.12 4
21 Tayo Babalola U of Manitoba 8.11 8.13 1
22 Ashley White SO Western Michigan 8.09 8.16 3
23 Ravan Kott JR South Dakota 7.98 8.17 2
24 Ellen Padmore SO SW Minnesota St. 7.94 8.18 1 8.173
24 Kelly Flynn SR Minnesota 8.10 8.18 2 8.173
26 Julia Odir FR Iowa Central CC 8.36 8.33 2
-- Bennisha Nunn SO Iowa Central CC 7.81 DNS 1
-- Davonne Bolden SO Western Michigan DNS 3
Women 60 Meter Dash
=========================================================================
Fieldhouse: F 7.33 2000 Kerry Ann Richards, Illinois
Meet Record: M 7.43 1/25/2014 Brittany Brown, Iowa
2015 Winner: 7.49 1/31/2015 Erin Hawkins, Minnesota
Name Year School Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Eboni Coby SO Iowa Central CC 7.57 7.46
2 Tegan Turner U of Manitoba 7.60 7.61
3 Analisa Huschle SR South Dakota 7.71 7.74 7.731
4 Rachael McLeod U of Manitoba 7.73 7.74 7.735
5 Ariel Jackson SO Iowa Central CC 7.81 7.78
6 Sarita Dotson JR Western Michigan 7.83 7.79
7 Karina Dufoe FR South Dakota 7.91 7.86
8 Naiomi Dulaney JR Western Michigan 7.93 7.88
-- Emma Spagnola SO Minnesota 7.73 DNS
Preliminaries
10 Bri Holt SO Minnesota State 7.95
11 Dakota Wood FR North Dakota Sta 7.96
12 Nicole Morpurgo FR St. Cloud State 7.97
13 Erica Kesseh SO Minnesota-Duluth 7.98
14 Kim Shabino SO SW Minnesota St. 7.99
15 Carina Hofmeister JR Augustana (S.D.) 7.99
16 Tamar Perkins SO Iowa Central CC 8.01
17 Dustlynn Kaine SO North Dakota Sta 8.04
18 Jade McKnight JR Western Michigan 8.07
19 Courtney Albrecht JR South Dakota 8.10
20 Mackenzie Bonk SO Saint Louis 8.12
21 Tayo Babalola U of Manitoba 8.13
22 Ashley White SO Western Michigan 8.16
23 Ravan Kott JR South Dakota 8.17
24 Ellen Padmore SO SW Minnesota St. 8.18
24 Kelly Flynn SR Minnesota 8.18
26 Julia Odir FR Iowa Central CC 8.33
-- Bennisha Nunn SO Iowa Central CC DNS
-- Davonne Bolden SO Western Michigan DNS
Women 200 Meter Dash
============================================================================
Must Declare 1 hour prior
Fieldhouse: F 22.87 1993 Jacqueline Poelman, Team Europe
Meet Record: M 24.19 2006 Shellene Williams, Unattached
2015 Winner: 24.72 1/30/2015 Caprice Powell, Sacramento St.
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
Finals
1 Erin Hawkins JR Minnesota 25.00 24.77 1
2 Sarita Dotson JR Western Michigan 24.55 24.88 1
3 Analisa Huschle SR South Dakota 25.28 25.15 2
4 Megan Seidl JR Winona State 25.47 25.25 3
5 Shatia Hubbard FR Iowa Central CC 25.52 25.27 3
6 Ayiana Gaines SO Western Michigan 25.76 25.36 5
7 Naiomi Dulaney JR Western Michigan 25.75 25.37 4
8 Cheyenne Hoerr JR Northern Illinoi 26.17 25.49 8
9 Carina Hofmeister JR Augustana (S.D.) 25.33 25.63 2
10 Ashanti Hutton SO Northern Illinoi 26.16 25.71 8
11 Deidre Hahn SO North Dakota Sta 25.34 25.72 2
12 Mackenzie Beals SR Minnesota State 25.91 25.84 6
13 Rachael McLeod U of Manitoba 26.08 25.86 7
14 Artia Gunn SR Western Michigan 25.84 25.88 5
15 Kim Shabino SO SW Minnesota St. 25.73 25.93 4
16 Karlona Gregory SO Minnesota State 26.12 25.96 8
17 Hannah Rohde JR Saint Louis 25.25 26.03 1
18 Kaniya Weatherspoon FR Western Michigan 25.92 26.04 6
19 Nicole Morpurgo FR St. Cloud State 26.34 26.05 5
20 Karina Dufoe FR South Dakota 25.62 26.10 3
21 Sophia Mbabaali SR U of Manitoba 25.89 26.13 5
22 Diajah Ruffin SR Western Michigan 26.86 26.19 2
23 Irene Almarcha SO Augustana (S.D.) 25.68 26.23 4
24 Brittany Schyvinck SO Winona State 25.91 26.31 6
25 Ashley White SO Western Michigan 26.58 26.34 4
26 Autumn Santos FR Minnesota State 26.22 26.44 6
27 Dustlynn Kaine SO North Dakota Sta 26.10 26.53 7
28 Erin White SR U of Manitoba 26.88 26.55 2
29 Charissa Etrheim SR Augustana (S.D.) 26.67 26.69 4
30 Ravan Kott JR South Dakota 26.25 26.71 7
31 Tayo Babalola U of Manitoba 26.33 26.79 5
32 Claudia Parrott SR U of Manitoba 26.75 26.83 3
33 Mackenzie Bonk SO Saint Louis 26.55 27.04 6
34 Maddie Bryan JR Saint Louis 26.00 27.05 7
35 Courtney Albrecht JR South Dakota 26.79 27.16 3
36 Allie Dugan NA Unat-Minnesota 27.42 27.47 1
37 Maddy Kammer NA Unat-Minnesota 27.58 28.12 1
-- Sasanie Wanigasekara SR U of Manitoba 26.28 DNS 8
-- Alexis Woods SO North Dakota Sta 26.15 SCR
Women 400 Meter Dash Championship
============================================================================
Fieldhouse: F 53.40 2008 Shana Cox, Penn State
Meet Record: M 54.63 1/31/2015 Ashley Tinglested, Unattached
2015 Winner: 54.63 1/31/2015 Ashley Tinglested, Unattached
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Titania Markland JR Minnesota 54.56 54.62M 1
2 Morgan Milbrath JR North Dakota Sta 54.34 55.51 1
3 Emerald Egwim SO Minnesota 54.90 55.53 1
4 Alexis Woods SO North Dakota Sta 55.39 56.34 2
5 Melissa Kitching SR North Dakota Sta 54.99 56.36 2
6 Kat Keller JR Minnesota 55.98 57.30 2
7 Asia Thomas SR Northern Illinoi 54.04 58.97 1
8 Danielle Riggins SO Iowa Central CC 55.23 59.15 2
Women 400 Meter Dash Sections 3 &
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Kedisha Dallas SO Northern Illinoi 57.38 5
2 Bolade Jinadu FR Minnesota 57.95 57.87 1
3 Megan Seidl JR Winona State 58.48 57.89 2
4 Hannah Rohde JR Saint Louis 56.66 58.10 1
5 Kaniya Weatherspoon FR Western Michigan 57.23 58.92 1
6 Brittany Schyvinck SO Winona State 59.39 59.56 3
7 Amelia Kjos SO Minnesota State 59.08 59.59 2
8 Ann Harlos FR Saint Louis 58.97 59.62 2
9 Ellen Padmore SO SW Minnesota St. 59.83 59.75 3
10 Kimmy Wreh SO Minnesota State 59.54 59.78 3
11 Diajah Ruffin SR Western Michigan 58.16 59.86 1
12 Erin White SR U of Manitoba 1:00.15 1:00.61 4
13 Davonne Bolden SO Western Michigan 1:00.10 1:00.64 4 1:00.631
14 Claudia Parrott SR U of Manitoba 1:00.32 1:00.64 4 1:00.633
15 Cami Brenner SO South Dakota 1:00.47 1:00.99 4
16 Haley Bruggeman FR South Dakota 1:00.75 1:02.24 4
17 Avery Pacella FR Saint Louis 58.95 1:02.41 2
18 Allie Dugan NA Unat-Minnesota 1:01.88 1:02.46 5
19 Maddy Kammer NA Unat-Minnesota 1:02.56 1:02.61 5
20 Alanisse Williams FR South Dakota 1:01.50 1:02.97 5
21 Maddie Bryan JR Saint Louis 59.73 1:04.72 3
22 Jessica Coleman SO Iowa Central CC 1:04.33 1:05.03 5
23 Veronica Sauerbrei FR Iowa Central CC 1:12.84 5
Women 600 Meter Run Championship
============================================================================
Fieldhouse: F 1:27.77 1995 Amy Wickus, Wisconsin
Meet Record: M 1:28.74 2007 Kineke Alexander, Iowa
2015 Winner: 1:36.38 1/31/2015 Chrissa Harris, Iowa Central CC
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Alena Brooks Unattached 1:29.31 1:31.82 1
2 Ayiana Gaines SO Western Michigan 1:32.44 1:32.98 1
3 Kate Shelerud JR Minnesota 1:34.30 1:35.05 1
4 Sophia Anderson FR Minnesota 1:35.66 1:35.30 2
5 Cheyenne Hoerr JR Northern Illinoi 1:35.00 1:35.64 1
6 Paige Peschel FR Minnesota 1:37.30 1:37.31 2
7 Erin Tramley SR U of Manitoba 1:37.68 1:37.39 2
-- Erin Huls FR Minnesota 1:35.93 DQ 2 Lane Line Violation
-- Melissa Kitching SR North Dakota Sta 1:32.54 SCR
Women 600 Meter Run Sections 3 &
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Brooke Ireland SO South Dakota 1:38.00 1:35.58 1
2 Faheemah Scraders FR Iowa Central CC 1:38.55 1:36.64 1
3 Katie Bagley SR Winona State 1:38.25 1:37.93 1
4 Rebecca Wesley SR Minnesota 1:38.20 1:38.99 1
5 Ashanti Hutton SO Northern Illinoi 1:42.35 1:39.06 4
6 Kati Nelson SR South Dakota 1:40.00 1:39.45 3
7 Shatia Hubbard FR Iowa Central CC 1:42.23 1:40.30 4
8 Catherine Deveau SR U of Manitoba 1:39.41 1:40.54 2
9 Lindsey Smits FR Minnesota 1:39.36 1:40.69 2
10 Marina White JR Saint Louis 1:39.00 1:41.16 2
11 Annie Haakenstad SO Minnesota 1:39.30 1:41.42 2
12 Keyera Lige JR Western Michigan 1:43.38 1:41.87 4
13 Rachel Mlsna FR Saint Louis 1:43.04 1:42.20 4
14 Jackie Bynes JR Saint Louis 1:41.99 1:42.27 3
15 Kelsey Sather NA Unat-Minnesota 1:42.00 1:42.73 3
16 Kate Bishop FR Minnesota 1:41.20 1:42.96 3
17 Mallori Johnson Unat-Minnesota 1:47.13 3
-- Quinn Anderson SR U of Manitoba 1:39.47 DNS 2
-- Mesha Newbold FR Iowa Central CC 1:47.27 DNS 4
-- Emilie Ford U of Manitoba 1:41.83 DNS 3
-- Heather Maxfield SR Lakehead Univers 1:38.20 SCR
Women 800 Meter Run Championship
============================================================================
Fieldhouse: F 2:04.18 2012 Heather Kampf, Wisconsin
Meet Record: M 2:05.49 1/23/2010 Heather Dorniden, Team USA MN
2015 Winner: 2:08.97 1/31/2015 Joyce Mattagliano, Kennesaw State
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Amy Andrushko JR North Dakota Sta 2:09.34 2:11.01 1
2 Hope Schmelzle JR Northern Illinoi 2:10.00 2:11.72 1
3 Haley Kruger JR Minnesota State 2:14.25 2:14.49 1
4 Jenny Guibert JR North Dakota Sta 2:10.22 2:15.61 1
5 Jordan Anderson SR Western Michigan 2:13.34 2:16.28 1
6 Nicole Schmidt JR South Dakota 2:13.34 2:16.42 1
7 Ida Eltervaag FR Augustana (S.D.) 2:14.99 2:16.70 2
8 Elise Moore JR Saint Louis 2:15.43 2:17.00 2
9 Emma Anderson SR Augustana (S.D.) 2:14.61 2:17.63 2
10 Maddi Sjelin JR Minnesota State 2:15.35 2:19.05 2
11 Bobbi Patrick FR Minnesota State 2:15.20 2:20.18 2
12 Alissa Mears JR Msu-Moorhead 2:14.79 2:24.31 2
-- Megan Allen SO Minnesota State 2:14.90 DNS 2
Women 800 Meter Run Sections 3 &
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Taylor Mikkalson JR Minnesota 2:16.10 2:15.95 1
2 Laura Schlueter SR Saint Louis 2:16.06 2:17.19 1
3 Kayla Fallis FR Northern Illinoi 2:16.01 2:17.63 1
4 Katherine Kelly SO Saint Louis 2:17.97 2:17.84 1
5 Nicole Balzer U of Manitoba 2:21.10 2:19.30 2
6 Liz Bohn FR South Dakota 2:24.15 2:19.46 3
7 Sierra Link SO North Dakota Sta 2:17.22 2:19.72 1
8 Taylor Sprague U of Manitoba 2:18.50 2:19.77 1
9 Alex Groene SO Saint Louis 2:17.55 2:20.91 1
10 Lindsay Joyce SO South Dakota 2:21.73 2:21.49 3
11 Jessica Feldman JR South Dakota 2:18.69 2:21.61 2
12 Renee Letz FR Western Michigan 2:19.00 2:21.81 2
13 Mallory Fine FR South Dakota 2:20.69 2:22.59 2
14 Regina Nyanfor SO North Dakota Sta 2:20.10 2:23.10 2
15 Emilie Ford U of Manitoba 2:20.47 2:23.37 2
16 Quinn Anderson SR U of Manitoba 2:19.77 2:23.46 2
17 Rachel Todhunter SR North Dakota Sta 2:23.30 2:24.02 3
18 Katie Bostrom FR North Dakota Sta 2:20.56 2:24.18 2
19 Hope Willenbrink FR Winona State 2:20.00 2:27.18 2
20 Madeline Huglen FR South Dakota 2:39.85 2:31.26 3
21 Danielle Saj U of Manitoba 2:32.33 2:35.77 3
-- Erin Tramley SR U of Manitoba 2:17.64 DNS 1
-- Lottie Grimshaw JR South Dakota 2:33.27 DNS 3
-- Sydney Bork JR North Dakota Sta 2:16.55 DNS 1
-- Khalidha Davis SO Western Michigan 2:30.62 DNS 3
Women 1 Mile Run Championship
=========================================================================
Fieldhouse: F 4:34.78 1/31/2015 Erin Teschuk, North Dakota St.
Meet Record: M 4:34.78 1/31/2015 Erin Teschuk, North Dakota St.
2015 Winner: 4:34.78 1/31/2015 Erin Teschuk, North Dakota St.
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Erin Teschuk SR North Dakota Sta 4:37.49 4:36.71
2 Emilee Trost SO Minnesota-Duluth 4:52.76 4:49.54
3 Emily Gapinski SR St. Thomas (Minn 4:52.00 4:57.93
4 Hannah Olson SR Minnesota-Duluth 4:56.64 4:58.00
5 Rebekah Sass SR U of Manitoba 4:54.08 4:58.82
6 Jamie Piepenburg JR Minnesota 4:53.20 4:59.07
7 Taylor Janssen JR North Dakota Sta 4:56.00 4:59.24
8 Ruth Steinke SR Carleton 4:54.00 5:04.47
9 Brittany Brownotter SO North Dakota Sta 4:56.00 5:07.95
-- Molly Montonye SR Msu-Moorhead 4:55.07 DNF
-- Maddie Van Beek Brooks 4:43.53 DNF
Women 1 Mile Run Sections 2 &
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Tess Wasowicz SO Minnesota 5:01.40 5:05.95 1
2 Nicole Schmidt JR South Dakota 4:58.04 5:08.33 1
3 Hannah Palmeter JR SW Minnesota St. 5:10.00 5:08.77 1
4 Ally Smith NA Unat-Minnesota 5:08.20 5:10.46 1
5 Darian Winslow SO North Dakota Sta 5:07.59 5:10.49 1
6 Marissa Carlson FR Msu-Moorhead 5:00.85 5:11.84 1
7 Ali Olson JR Northern Illinoi 5:19.00 5:11.96 2
8 Hannah Savage JR Northern Illinoi 5:01.00 5:12.00 1
9 Sam Prouty NA Unat-Minnesota 5:10.40 5:12.71 1
10 Lindsay Joyce SO South Dakota 5:09.11 5:12.95 1
11 Kayla Huhnerkoch FR North Dakota Sta 5:08.79 5:12.96 1
12 Jessica Feldman JR South Dakota 5:12.72 5:13.05 2
13 Emma Kidd JR Saint Louis 5:11.00 5:13.37 2 5:13.363
14 Megan Terukina SR St. Thomas (Minn 5:06.00 5:13.37 1 5:13.365
15 Emily Castanias FR Minnesota 5:01.30 5:13.43 1
16 Nicola Odaisky U of Manitoba 5:13.55 5:14.40 2
17 Cece Stock SO Saint Louis 5:12.71 5:14.52 2
18 Amy Littlefield JR Western Michigan 5:17.22 5:14.85 2
19 Liz Bohn FR South Dakota 5:30.09 5:16.64 3
20 Rachel Wians NA Unat-Minnesota 5:28.30 5:17.89 3
21 Sydney Bork JR North Dakota Sta 5:18.36 5:18.37 2
22 Paige D'Heilly SO Minnesota 5:16.40 5:24.80 2
23 Alaysia Freetly FR North Dakota Sta 5:25.37 5:25.02 3
24 Amanda Kaiser JR Winona State 5:22.00 5:25.14 3
25 Liz Miller FR Minnesota 5:30.10 5:25.34 3
26 Taylor Perkins JR Northern Illinoi 5:20.00 5:26.06 3
27 Naomi Ollila SO Minnesota 5:12.40 5:26.99 2
28 Caitlin Dillon JR Minnesota 5:12.30 5:29.05 2
29 Megan Flanagan JR Minnesota 5:14.40 5:33.92 2
30 Raychel Figurski SR Western Michigan 5:26.53 5:35.23 3
31 Allison Wilson FR Western Michigan 5:15.20 5:37.13 2
32 Madeline Huglen FR South Dakota 5:41.28 5:41.42 3
33 Laura Werking SO Minnesota 5:30.40 6:21.90 3
-- Abby Lange NA Unat-Minnesota 5:21.40 DNS 3
-- Nicole Heitzman SO Minnesota 5:11.30 DNS 2
-- Taylor Sprague U of Manitoba 5:09.93 DNS 1
-- Lottie Grimshaw JR South Dakota 5:30.65 DNS 3
Women 3000 Meter Run Championship
=========================================================================
Fieldhouse: F 9:10.60 2008 Emily Brown, Unattached
Meet Record: M 9:10.60 2008 Emily Brown, Unattached
2015 Winner: 9:32.30 1/31/2015 Maddie Van Beek, North Dakota St.
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Maddie Van Beek Brooks 9:31.87 9:24.30
2 Maria McDaniel SO Western Michigan 9:35.00 9:31.97
3 Meghan Peyton SR Team Usa Minneso 9:25.00 9:36.36
4 Leanne Pompeani FR Iowa Central CC 9:55.00 9:56.34
5 Leah Seivert SO Augustana (S.D.) 9:40.00 9:57.07
6 Breanna Colbenson JR Minnesota-Duluth 9:51.49 9:58.32
7 Claire Gilbert JR Western Michigan 9:52.20 10:00.31
8 Bailey Ness FR Minnesota 9:53.20 10:00.42
9 Tamara Gorman FR Minnesota 9:48.30 10:05.06
10 Courtney Alama FR Minnesota 9:55.20 10:20.50
11 Emma Kusch Dahle FR North Dakota Sta 10:07.41 10:24.47
12 Jordan Paschke SR Winona State 10:14.93 10:32.09
-- Mackenzie Kelly FR Augustana (S.D.) 10:15.00 DNS
Women 3000 Meter Run Section 2
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Makenzie Smith JR Msu-Moorhead 10:24.48 10:31.04
2 Kayla Gallow SO Lakehead Univers 10:29.00 10:33.25
3 Maura Beattie SO Northern Illinoi 10:38.00 10:40.03
4 Marla Keyes SR Lakehead Univers 10:29.50 10:54.26
5 Callie Roelfsema SR Lakehead Univers 10:31.50 11:03.37
6 Angelica Gutierrez SO Iowa Central CC 11:24.15 11:49.77
-- Bailey Matthaidess SO Iowa Central CC 12:26.51 DNS
Women 5000 Meter Run
=========================================================================
Fieldhouse: F 15:57.52 1998 Leslie Seymour, Club Sota
Meet Record: M 17:09.48 1/30/2015 Kelsey Barrett, South Dakota
2015 Winner: 17:09.48 1/30/2015 Kelsey Barrett, South Dakota
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Kelsey Barrett SR South Dakota 16:58.08 17:14.53
2 Ericka Hibser FR Northern Illinoi 17:30.00 17:30.96
3 Katie Wetzstein SR South Dakota 17:08.25 17:37.64
4 Carly Pederson JR Northern Illinoi 17:30.00 17:43.87
5 Emily Betz NA Unat-Minnesota 17:40.80 17:51.79
6 Sam Sunstrom JR St. Cloud State 17:39.77 17:53.72
7 Katie Bristow SR Northern Illinoi 17:30.00 17:59.40
8 Ellie Adams SO Saint Louis 17:45.00 17:59.47
9 Courtney Pfanstiel FR Saint Louis 17:20.00 18:00.34
10 Erin Wetzstein SO South Dakota 18:38.14 18:02.19
11 Abby Kargol NA Unat-Minnesota 17:45.80 18:05.45 18:05.448
12 Anna Schmitz FR Saint Louis 17:18.00 18:05.45 18:05.449
13 Hanne Christensen SO Western Michigan 17:45.20 18:07.41
14 Danielle Anderson SO Minnesota 18:00.00 18:19.55
15 Megan Billington FR South Dakota 18:05.00 18:21.35
16 Haley Rasmussen NA Unat-Minnesota 18:10.30 18:23.44
17 Molly Eastman FR Minnesota 18:04.50 18:28.79
18 Madeline Nathe SO Saint Louis 17:20.00 18:31.10
19 Daya Wagh JR Western Michigan 17:53.00 18:47.22
20 Sarah Klecker SO Minnesota 18:03.10 18:49.64
21 Samantha Soupir SR Minnesota State 18:35.00 18:53.01
22 Madeline Brighouse Gluec FR Minnesota 18:25.30 19:32.15
-- Violet Weibel SO Minnesota 19:00.00 DNF
-- Melissa Cabak JR Minnesota 18:18.30 DNS
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
Fieldhouse: F 8.06 2008 Tiffany Ofili, Michigan
Meet Record: M 8.41 1/25/2014 Deborah John, UNAT-North Dakot
2015 Winner: 8.43 1/31/2015 Claudette Day, Northern Illinoi
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Emma Spagnola SO Minnesota 8.45 8.42Q 2 8.411
2 Kimberly Golding JR Minnesota 8.41 8.42Q 1 8.419
3 Danielle Riggins SO Iowa Central CC 8.49 8.51Q 3
4 Latesha Bigby NA Unat-Northern Il 8.53 8.61q 3
5 Irene Almarcha SO Augustana (S.D.) 8.57 8.91q 2
6 Danielle Kohlwey FR Minnesota-Duluth 8.83 8.92q 1
7 Dakota Wood FR North Dakota Sta 8.93 9.00q 2
8 Ashley Thompson JR South Dakota 9.06 9.02q 3
9 Sophia Mbabaali SR U of Manitoba 9.02 9.03q 1 9.022
10 Ann Harlos FR Saint Louis 8.91 9.03 1 9.024
11 Artia Gunn SR Western Michigan 8.99 9.05 3
12 Diana Holsey FR Western Michigan 9.04 9.10 1
13 Valerie Moos SO Augustana (S.D.) 9.13 9.19 1
14 Keyera Lige JR Western Michigan 9.07 9.30 3
15 Jaelin Beachy SO North Dakota Sta 9.26 9.34 1 9.338
16 Haley Bruggeman FR South Dakota 9.45 9.34 2 9.340
17 Maea Wall FR North Dakota Sta 9.12 9.45 2
18 Mesha Newbold FR Iowa Central CC 9.01 9.80 2
19 Alanisse Williams FR South Dakota 9.61 9.83 3
20 Jessica Coleman SO Iowa Central CC 9.93 9.86 2
21 Allison Hufnagel FR Western Michigan 9.88 10.33 3
22 Veronica Sauerbrei FR Iowa Central CC 11.60 11.61 1
-- Logan Tillmon JR Northern Illinoi 8.96 DNS 3
-- Mallory Vawter FR Iowa Central CC 9.05 DNS 2
Women 60 Meter Hurdles
=========================================================================
Fieldhouse: F 8.06 2008 Tiffany Ofili, Michigan
Meet Record: M 8.41 1/25/2014 Deborah John, UNAT-North Dakot
2015 Winner: 8.43 1/31/2015 Claudette Day, Northern Illinoi
Name Year School Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Kimberly Golding JR Minnesota 8.42 8.32M
2 Emma Spagnola SO Minnesota 8.42 8.45
3 Danielle Riggins SO Iowa Central CC 8.51 8.60
4 Latesha Bigby NA Unat-Northern Il 8.61 8.64
5 Danielle Kohlwey FR Minnesota-Duluth 8.92 8.83
6 Irene Almarcha SO Augustana (S.D.) 8.91 8.87
7 Sophia Mbabaali SR U of Manitoba 9.03 8.94
8 Ashley Thompson JR South Dakota 9.02 9.03
9 Dakota Wood FR North Dakota Sta 9.00 9.19
Preliminaries
10 Ann Harlos FR Saint Louis 9.03
11 Artia Gunn SR Western Michigan 9.05
12 Diana Holsey FR Western Michigan 9.10
13 Valerie Moos SO Augustana (S.D.) 9.19
14 Keyera Lige JR Western Michigan 9.30
15 Jaelin Beachy SO North Dakota Sta 9.34
16 Haley Bruggeman FR South Dakota 9.34
17 Maea Wall FR North Dakota Sta 9.45
18 Mesha Newbold FR Iowa Central CC 9.80
19 Alanisse Williams FR South Dakota 9.83
20 Jessica Coleman SO Iowa Central CC 9.86
21 Allison Hufnagel FR Western Michigan 10.33
22 Veronica Sauerbrei FR Iowa Central CC 11.61
-- Logan Tillmon JR Northern Illinoi DNS
-- Mallory Vawter FR Iowa Central CC DNS
Women 4x400 Meter Relay
============================================================================
Fieldhouse: F 3:40.43 2008 Penn State, Penn State
Simmons, Blake, Barber, Cox
Meet Record: M 3:43.46 1/25/2014 Iowa, Iowa
M Holder, M Watts, E Guster, A Hernandez
2015 Winner: 3:50.28 1/31/2015 Northern Illinois, Northern Illinoi
J Cronin, L Harold, T Peer, A Irvin-Muhammad
School Seed Finals H#
============================================================================
Finals
1 Minnesota 'A' 3:41.60 3:42.57M 1
1) Erin Hawkins JR 2) Emerald Egwim SO
3) Kat Keller JR 4) Titania Markland JR
2 Northern Illinois 'A' 3:47.00 3:49.13 1
1) Ashanti Hutton SO 2) Cheyenne Hoerr JR
3) Kedisha Dallas SO 4) Asia Thomas SR
3 Western Michigan 'A' 3:44.00 3:51.42 1
1) Naiomi Dulaney JR 2) Sarita Dotson JR
3) Jordan Anderson SR 4) Kaniya Weatherspoon FR
4 North Dakota State 'A' 3:40.45 3:51.43 1
1) Melissa Kitching SR 2) Deidre Hahn SO
3) Alexis Woods SO 4) Morgan Milbrath JR
5 Minnesota 'B' 3:47.88 3:51.48 1
1) Sophia Anderson FR 2) Bolade Jinadu FR
3) Erin Huls FR 4) Lindsey Smits FR
6 Iowa Central CC 'A' 3:53.49 3:54.05 2
1) Shatia Hubbard FR 2) Faheemah Scraders FR
3) Eboni Coby SO 4) Ariel Jackson SO
7 South Dakota 'A' 3:52.44 3:54.41 2
1) Karina Dufoe FR 2) Brooke Ireland SO
3) Analisa Huschle SR 4) Shanice Cannigan SO
8 Augustana (S.D.) 'A' 3:53.10 3:55.01 2
1) Valerie Moos SO 2) Charissa Etrheim SR
3) Carina Hofmeister JR 4) Brooke DeVos FR
9 Western Michigan 'B' 3:55.00 3:57.56 3
1) Ayiana Gaines SO 2) Diajah Ruffin SR
3) Khalidha Davis SO 4) Davonne Bolden SO
10 Winona State 'A' 3:58.19 3:58.39 4
1) Megan Seidl JR 2) Katie Bagley SR
3) Taylor Vogel SR 4) Brittany Schyvinck SO
11 U of Manitoba 'A' 3:56.44 4:00.56 3
1) Sophia Mbabaali SR 2) Sasanie Wanigasekara SR
3) Rebekah Sass SR 4) Erin White SR
12 North Dakota State 'B' 3:54.22 4:01.73 3
1) Amy Andrushko JR 2) Amanda Levin SO
3) Regina Nyanfor SO 4) Dakota Wood FR
13 Saint Louis 'A' 3:53.55 4:01.97 3
1) Hannah Rohde JR 2) Ann Harlos FR
3) Marina White JR 4) Alex Groene SO
14 SW Minnesota St. 'A' 4:03.78 4:03.43 5
1) Ellen Padmore SO 2) Hannah Palmeter JR
3) Eisha Oden SO 4) Nikki Atwood JR
15 Saint Louis 'C' 4:04.41 5
1) Laura Schlueter SR 2) Elise Moore JR
3) Rachel Mlsna FR 4) Avery Pacella FR
16 U of Manitoba 'B' 4:02.66 4:04.68 4
1) Quinn Anderson SR 2) Catherine Deveau SR
3) Claudia Parrott SR 4) Erin Tramley SR
17 Minnesota 'C' 3:59.20 4:04.70 4
1) Kate Bishop FR 2) Annie Haakenstad SO
3) Paige Peschel FR 4) Kate Shelerud JR
18 Minnesota-Duluth 'A' 4:03.00 4:05.93 4 4:05.923
1) Erica Kesseh SO 2) Danielle Kohlwey FR
3) Michaela Hesse FR 4) Emilee Trost SO
18 South Dakota 'B' 4:05.11 4:05.93 5 4:05.923
1) Nicole Schmidt JR 2) Liz Bohn FR
3) Jessica Feldman JR 4) Katie Wetzstein SR
20 South Dakota 'C' 4:06.81 4:07.84 5
1) Haley Bruggeman FR 2) Kati Nelson SR
3) Alanisse Williams FR 4) Ravan Kott JR
21 Minnesota 'E' 4:08.97 5
22 Unattached 'A' 3:46.00 4:09.45 2
23 Saint Louis 'B' 3:58.00 4:13.74 3
1) Emma Kidd JR 2) Katherine Kelly SO
3) Maddie Bryan JR 4) Jackie Bynes JR
24 Iowa Central CC 'B' 3:53.49 4:17.91 2
1) Jessica Coleman SO 2) Mallory Vawter FR
3) Mesha Newbold FR 4) Bennisha Nunn SO
25 Minnesota 'D' 4:04.10 4:27.48 5
1) Rebecca Wesley SR 2) Tess Wasowicz SO
3) Laura Werking SO 4) Taylor Mikkalson JR
-- Western Michigan 'C' 4:00.00 DNF 4
1) Keyera Lige JR 2) Renee Letz FR
3) Allison Wilson FR 4) Ashley White SO
-- Unattached 'B' DNF 4
Women High Jump
===================================================================================
1.42-1.47-1.52-1.57-1.62-1.67-1.72-1.75-1.78-1.81-1.84
Fieldhouse: F 1.87m 2000 Latifah Long, Georgia
Meet Record: M 1.83m 1/25/2014 Megan Glisar, South Dakota
2015 Winner: 1.81m 1/31/2015 Mary Wirth, South Dakota St.
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Heta Tuuri SO Minnesota 1.80m 1.78m 5-10.00
1.62 1.67 1.72 1.75 1.78 1.81
O XO O O O XXX
2 Chennel Palmer SO Northern Illinoi 1.75m 1.75m 5-08.75
1.62 1.67 1.72 1.75 1.78
O O O XO XXX
3 Taylor Wiebke FR Minnesota 1.77m 1.75m 5-08.75
1.62 1.67 1.72 1.75 1.78
XO O XO XXO XXX
4 Christine Campbell JR Augustana (S.D.) 1.64m 1.62m 5-03.75
1.57 1.62 1.67
O XO XXX
4 Stephanie Uhrich SR Saint Louis 1.71m 1.62m 5-03.75
1.57 1.62 1.67 1.72
O XO XPP XXX
6 Ann Govig SR North Dakota Sta 1.64m 1.57m 5-01.75
1.52 1.57 1.62
O O XXX
7 Allison Hufnagel FR Western Michigan 1.60m 1.57m 5-01.75
1.47 1.52 1.57 1.62
O XO O XXX
8 Miki Lee FR North Dakota Sta 1.58m 1.57m 5-01.75
1.47 1.52 1.57 1.62
O XXO XO XXX
9 Christina Bruenjes JR North Dakota Sta 1.50m 1.57m 5-01.75
1.47 1.52 1.57 1.62
XO O XXO XXX
10 Kaydon Fosler FR Western Michigan 1.52m 1.52m 4-11.75
1.47 1.52 1.57
O XO XXX
10 Brooke Lychuk U of Manitoba 1.58m 1.52m 4-11.75
1.52 1.57
XO XXX
12 Rylee Armstrong JR SW Minnesota St. 1.60m 1.52m 4-11.75
1.42 1.47 1.52 1.57
XO O XXO XXX
13 Mallory Vawter FR Iowa Central CC 1.49m 1.47m 4-09.75
1.47 1.52
XXO XXX
-- Tamara Paetsch U of Manitoba 1.63m DNS
-- Michaela Hesse FR Minnesota-Duluth 1.65m DNS
-- Veronica Sauerbrei FR Iowa Central CC DNS
-- Lexy Boschee SR North Dakota Sta 1.68m DNS
Women Pole Vault
===================================================================================
Section 1 First - Section 2 to Follow - 45 minute warm up
S 1: 3.60,3.75,3.90,4.05,4.20,4.35,4.50,4.55,4.60,4.65
S 2: 2.85,3.00,3.15,3.30,3.45
Fieldhouse: F 4.41m 1/30/2015 Leslie Brost, Twin Cities TC
Meet Record: M 4.41m 1/30/2015 Leslie Brost, Twin Cities TC
2015 Winner: 4.41m 1/30/2015 Leslie Brost, Twin Cities TC
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Leslie Brost 8 Twin Cities Trac 4.51m 4.35m 14-03.25
3.60 3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50
PPP PPP PPP PPP O O XXX
2 Anna Benke JR North Dakota Sta 4.10m 4.05m 13-03.50
3.60 3.75 3.90 4.05 4.20
PPP PPP PPP O XXX
2 Hunter Wilkes SR South Dakota 4.11m 4.05m 13-03.50
3.60 3.75 3.90 4.05 4.20
PPP PPP O O XXX
4 Emily Grove SR South Dakota 4.51m 4.05m 13-03.50
3.60 3.75 3.90 4.05 4.20
PPP O O XO XXX
5 Madison Mills JR South Dakota 4.10m 4.05m 13-03.50
3.60 3.75 3.90 4.05 4.20
PPP XXO XO XO XXX
6 Faryn Wirkus SR Minnesota State 3.92m 3.90m 12-09.50
3.60 3.75 3.90 4.05
PPP O O XXX
7 Lexi Kiefer NA Unat-Minnesota 3.80m 3.90m 12-09.50
3.60 3.75 3.90 4.05
XO O O XXX
8 Emily Brigham JR South Dakota 4.00m 3.90m 12-09.50
3.60 3.75 3.90 4.05
O O XXO XXX
8 Brittany Stangl SR North Dakota Sta 3.95m 3.90m 12-09.50
3.60 3.75 3.90 4.05
PPP O XXO XXX
10 Klara Lyon FR North Dakota Sta 3.80m 3.75m 12-03.50
3.60 3.75 3.90
XO O XXX
11 Madeline Aune SO South Dakota 3.50m 3.75m 12-03.50
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75 3.90
PPP PPP PPP O O O XXO XXX
12 Rachel Lee FR North Dakota Sta 3.50m 3.60m 11-09.75
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75
PPP PPP PPP PPP XO O XXX
13 Julia Junkroski FR South Dakota 3.50m 3.60m 11-09.75
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60 3.75
PPP PPP PPP XO XO O XXX
14 Janelle Noga SR South Dakota 3.80m 3.60m 11-09.75
3.60 3.75
XO XXX
15 Stephanie Uhrich SR Saint Louis 3.60m 3.45m 11-03.75
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60
PPP PPP PPP PPP XO XXX
15 Christina Stathakis NA Unat-Minnesota 3.35m 3.45m 11-03.75
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60
PPP PPP O O XO XXX
15 Grady Keding JR Minnesota State 3.52m 3.45m 11-03.75
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60
PPP PPP PPP PPP XO XXX
18 Amber Peterson SO North Dakota Sta 3.35m 3.45m 11-03.75
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45 3.60
PPP PPP PPP XO XO XXX
19 Miranda Severin NA Unat-Minnesota 3.35m 3.30m 10-10.00
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45
PPP O XO O XXX
20 Macy Narr FR Minnesota 3.05m 3.30m 10-10.00
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45
PPP PPP XO XXO XXX
-- Melissa Richards U of Manitoba 3.76m NH
3.60
XXX
-- Callie Hadobas SR Saint Louis 3.30m NH
2.85 3.00 3.15
PPP PPP XXX
-- Jenna Ginsberg JR Saint Louis 3.30m NH
2.85 3.00 3.15
PPP PPP XXX
-- Allie Funk SO Minnesota 3.43m NH
2.85 3.00 3.15 3.30 3.45
PPP PPP PPP PPP XXX
-- Lauren Gietzen SO North Dakota Sta 3.80m NH
3.60
XXX
-- Kirstie Wieber SR Western Michigan 3.80m DNS
3.60
DNS
-- Reagan Engstrom SR Western Michigan 3.35m DNS
2.85
DNS
-- Tamara Paetsch U of Manitoba 3.00m DNS
2.85
DNS
Women Long Jump
===================================================================================
Fieldhouse: F 6.36m 1992 Anu Kaljurand, Brigham Young
Meet Record: M 5.96m 1/21/2011 Whitney Carlson, NDSU
2015 Winner: 5.78m 1/30/2015 Amy Graceffo, U of Manitoba
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Kimberly Golding JR Minnesota 5.80m 5.79m 19-00.00
4.97m 5.50m 5.63m 5.79m 5.66m 5.56m
2 Emma Spagnola SO Minnesota 5.63m 5.69m 18-08.00
5.51m 5.51m 5.66m 5.69m FOUL 5.40m
3 Analisa Huschle SR South Dakota 5.94m 5.63m 18-05.75
5.37m 5.63m 5.62m
4 Patience Yalartai JR St. Cloud State 5.80m 5.58m 18-03.75
FOUL 5.29m 5.05m 5.58m FOUL 4.88m
5 Jade McKnight JR Western Michigan 5.46m 5.44m 17-10.25
FOUL 5.19m 5.37m 5.29m 5.36m 5.44m
6 Emily Brigham JR South Dakota 5.77m 5.43m 17-09.75
4.99m 5.38m 5.43m PASS PASS PASS
7 Allie Lahren JR North Dakota Sta 5.68m 5.42m 17-09.50
5.42m 5.36m 5.34m 5.29m 5.26m 5.35m
8 Annastacia Forrester FR Iowa Central CC 5.09m 5.38m 17-08.00
5.38m 5.24m 5.36m FOUL 5.18m 5.25m
9 Piper Jensen SO North Dakota Sta 5.50m 5.38m 17-08.00
5.38m FOUL 5.27m 5.14m 5.28m FOUL
10 Kelly Flynn SR Minnesota 5.50m 5.37m 17-07.50
FOUL 5.37m 5.07m 5.05m 5.10m 5.16m
11 Shatia Hubbard FR Iowa Central CC 5.30m 17-04.75
FOUL FOUL 5.30m
12 Kaniya Weatherspoon FR Western Michigan 5.38m 5.17m 16-11.50
FOUL 5.17m FOUL
13 Bailey Reiner SO Msu-Moorhead 5.45m 5.12m 16-09.75
5.02m 5.00m 5.12m
14 Natalie Gottschalk SO St. Cloud State 5.41m 5.10m 16-08.75
5.03m 5.10m 5.10m
15 Sasanie Wanigasekara SR U of Manitoba 5.31m 5.05m 16-07.00
4.89m 5.05m FOUL
16 Alyssa Nebo FR Minnesota-Duluth 5.40m 4.83m 15-10.25
4.83m FOUL PASS
17 Emma Schalow SO North Dakota Sta 4.64m 4.71m 15-05.50
4.71m FOUL 4.54m
Women Triple Jump
===================================================================================
Fieldhouse: F 13.85m 2008 Shani Marks, Unattached
Meet Record: M 13.85m 2008 Shani Marks, Unattached
2015 Winner: 11.99m 1/31/2015 Jazzelena Black, South Dakota St.
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Amanda Smock Asics/NYAC 13.00m 12.83m 42-01.25
12.52m 12.83m FOUL PASS PASS PASS
2 Shanique Wright FR Minnesota 12.08m 12.55m 41-02.25
12.40m 12.55m 12.51m PASS PASS PASS
3 Ashley Thompson JR South Dakota 11.97m 12.12m 39-09.25
11.40m FOUL 12.12m FOUL FOUL 11.86m
4 Ayiana Gaines SO Western Michigan 11.76m 11.36m 37-03.25
11.22m 10.61m 11.01m 10.58m 10.85m 11.36m
5 Annastacia Forrester FR Iowa Central CC 11.31m 37-01.25
11.21m 11.31m 11.30m
6 Katie Hawkinson SO Minnesota-Duluth 11.11m 11.29m 37-00.50
10.58m 11.11m 11.13m 10.75m 10.95m 11.29m
7 Elizabeth Brunner FR Minnesota-Duluth 11.45m 11.23m 36-10.25
11.23m 11.23m 10.71m FOUL 11.19m FOUL
8 Diajah Ruffin SR Western Michigan 10.93m 11.10m 36-05.00
11.10m FOUL 11.06m PASS PASS PASS
9 Julia Odir FR Iowa Central CC 11.24m 10.99m 36-00.75
10.99m FOUL 10.81m FOUL 10.46m 10.55m
10 Sasanie Wanigasekara SR U of Manitoba 11.43m 10.98m 36-00.25
FOUL 10.97m 10.98m
11 Allie Lahren JR North Dakota Sta 11.06m 10.96m 35-11.50
10.45m 10.96m 10.79m
12 Jade McKnight JR Western Michigan 11.21m 10.95m 35-11.25
FOUL 10.95m FOUL
13 Melissa Richards U of Manitoba 10.76m 10.63m 34-10.50
10.54m 10.34m 10.63m
14 Christina Bruenjes JR North Dakota Sta 10.50m 34-05.50
FOUL FOUL 10.50m
-- Piper Jensen SO North Dakota Sta 11.34m DNS
-- Colette Christensen SO South Dakota 11.73m DNS
Women Shot Put Invite
===================================================================================
Main Ring 10 minute warm up/flight
Fieldhouse: F 17.85m 1/23/2016 Kelsey Card, WIsconsin
Meet Record: M 15.73m 1/31/2015 Emily Lesser, North Dakota St.
2015 Winner: 15.73m 1/31/2015 Emily Lesser, North Dakota St.
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Courtney Pasiowitz SO North Dakota Sta 15.80m 16.50mM 54-01.75
14.81m 15.51m FOUL 15.08m 15.41m 16.50m
2 Alyssa Lueck SR North Dakota 14.56m 15.03m 49-03.75
13.76m 13.09m 15.03m 13.96m FOUL 14.72m
3 Katelyn Weimerskirch JR North Dakota Sta 14.66m 15.02m 49-03.50
15.00m 14.90m 15.02m 14.68m 14.85m 14.53m
4 Janeah Stewart SO Iowa Central CC 16.08m 14.99m 49-02.25
14.45m 14.33m FOUL 14.99m 14.84m 14.53m
5 Meghan Dennis SR South Dakota 14.35m 14.43m 47-04.25
14.43m FOUL 13.52m 13.33m FOUL FOUL
6 Shelby Gunnells FR North Dakota Sta 14.58m 14.37m 47-01.75
14.11m 14.01m 14.32m 14.01m 14.17m 14.37m
7 Kelsey Laufenberg SO North Dakota Sta 14.63m 14.26m 46-09.50
13.89m 13.58m 14.26m 13.31m 13.82m 14.05m
8 Alexis Chiles SO Iowa Central CC 14.01m 14.25m 46-09.00
14.25m 13.47m FOUL 13.91m 13.92m FOUL
9 Danielle Waldner JR South Dakota 14.99m 14.17m 46-06.00
FOUL 13.56m 14.17m 13.92m FOUL 13.82m
10 Kiley Sabin FR Minnesota 14.98m 14.11m 46-03.50
13.33m FOUL 14.11m
11 Bailey Retzlaff FR North Dakota Sta 14.24m 13.66m 44-09.75
12.57m 13.23m 13.66m
12 Kailee Kamps JR Minnesota 15.03m 13.46m 44-02.00
12.50m 12.27m 13.46m
13 Mary Wester FR South Dakota 13.18m 13.04m 42-09.50
13.03m 11.48m 13.04m
14 Jacy Embray FR South Dakota 13.50m 12.79m 41-11.50
12.79m 12.76m FOUL
15 Jordyn Thornton SO North Dakota Sta 14.42m 12.79m 41-11.50
12.79m FOUL FOUL
16 Shay Nielsen NA Unat-Minnesota 13.02m 12.46m 40-10.50
12.02m 12.46m 12.44m
17 Cassie Cardinal JR St. Cloud State 13.67m 11.67m 38-03.50
11.67m FOUL 11.67m
-- Kayla Johnson SR South Dakota 13.52m DNS
Women Shot Put Open
===================================================================================
4 throws no finals Main Ring
2015 Winner: 13.56m 1/30/2015 Molly Griep, UNAT-North Dakot
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Alexia Stein FR Iowa Central CC 12.77m 13.56m 44-06.00
12.03m 13.56m FOUL 12.98m
2 Savannah Dugan SO Western Michigan 12.02m 12.10m 39-08.50
11.04m 11.68m 11.93m 12.10m
3 Reneese Batson FR Iowa Central CC 10.84m 11.69m 38-04.25
11.31m 11.63m 11.04m 11.69m
4 Hannah Murray SR Saint Louis 11.87m 11.43m 37-06.00
10.72m 10.86m 11.15m 11.43m
5 Jasmine Jefko SO Saint Louis 12.30m 11.42m 37-05.75
FOUL 10.08m FOUL 11.42m
6 Jolene Dupuis U of Manitoba 12.40m 11.40m 37-05.00
11.35m 10.78m 11.36m 11.40m
7 Sarah Reich FR Saint Louis 10.19m 10.33m 33-10.75
9.65m 10.08m 9.22m 10.33m
-- Nessa Mathews FR Iowa Central CC 11.50m DNS
-- Brianna Duckworth FR Iowa Central CC 7.48m DNS
Women Weight Throw Invite
===================================================================================
Fieldhouse: F 21.53m 2008 Veronica Jatsek, Ohio State
Meet Record: M 19.56m 1/31/2015 Devin Stanford, Minnesota
2015 Winner: 19.56m 1/31/2015 Devin Stanford, Minnesota
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Lyndsey Thorpe SR Minnesota 19.72m 19.26m 63-02.25
18.23m 19.26m 19.26m FOUL FOUL 18.72m
2 Courtney Pasiowitz SO North Dakota Sta 19.24m 19.18m 62-11.25
18.95m 19.18m 19.03m 18.90m FOUL 18.44m
3 Katelyn Weimerskirch JR North Dakota Sta 19.05m 19.15m 62-10.00
18.78m 19.11m 19.15m FOUL 18.05m FOUL
4 Ke-Ke Burks SR Minnesota 18.04m 18.98m 62-03.25
16.98m FOUL 17.76m 17.21m 18.48m 18.98m
5 Molli Detloff SO North Dakota 18.33m 18.82m 61-09.00
18.82m 18.63m 18.08m 17.32m 17.56m 18.09m
6 Molly Griep SR North Dakota 18.49m 18.53m 60-09.50
18.02m 18.30m FOUL 18.53m FOUL 18.53m
7 Angie Guenther JR Minnesota 17.90m 17.17m 56-04.00
17.17m FOUL 16.76m FOUL 16.85m 17.17m
8 Bethany Schultz SR North Dakota 15.80m 16.94m 55-07.00
16.55m 15.99m 16.28m 16.56m 16.94m 15.88m
9 Danielle Waldner JR South Dakota 16.70m 16.83m 55-02.75
16.50m 1.26m 16.83m FOUL 16.07m 16.28m
10 Jordyn Thornton SO North Dakota Sta 16.64m 16.39m 53-09.25
15.40m 15.76m 16.39m
11 Nina Horvath NA Unat-Minnesota 17.04m 16.33m 53-07.00
16.25m 16.09m 16.33m
12 Shelby Gunnells FR North Dakota Sta 16.00m 16.21m 53-02.25
15.76m 16.21m 15.38m
13 Kayla Johnson SR South Dakota 17.51m 16.20m 53-01.75
15.22m 15.99m 16.20m
14 Kelsey Laufenberg SO North Dakota Sta 17.39m 16.19m 53-01.50
FOUL FOUL 16.19m
15 Allie Heifort SO Minnesota 17.64m 16.12m 52-10.75
FOUL FOUL 16.12m
16 Kiley Sabin FR Minnesota 16.61m 15.76m 51-08.50
14.96m 15.76m 15.48m
17 Janeah Stewart SO Iowa Central CC 15.89m 15.66m 51-04.50
FOUL FOUL 15.66m
18 Samantha Guenther SR North Dakota 15.70m 15.52m 50-11.00
FOUL 15.51m 15.52m
19 Katrina Mellegard JR Msu-Moorhead 16.34m 15.41m 50-06.75
14.71m 15.41m FOUL
20 Maggie Schwarzkopf Unat-Ndsu 15.36m 50-04.75
14.93m 14.50m 15.36m
21 Lydia Kingsley SR Minnesota-Duluth 16.21m 15.18m 49-09.75
FOUL 15.18m 15.13m
22 Jayd Eggert SR North Dakota 17.58m 14.69m 48-02.50
14.69m FOUL FOUL
23 Samantha Howard JR Western Michigan 14.95m 14.68m 48-02.00
14.68m 13.89m 14.01m
24 Temi Ogunrinde FR Minnesota 16.23m 14.49m 47-06.50
FOUL FOUL 14.49m
25 Allison Balasko U of Manitoba 14.81m 14.46m 47-05.25
14.16m 13.23m 14.46m
26 Alexis Chiles SO Iowa Central CC 15.10m 14.42m 47-03.75
13.92m 14.42m 14.36m
27 Hannah Frost FR North Dakota Sta 13.85m 14.10m 46-03.25
14.10m 13.69m 13.85m
28 Savannah Dugan SO Western Michigan 14.11m 14.08m 46-02.50
14.08m 12.60m 13.82m
29 Kamaria Gage SO Saint Louis 13.96m 13.93m 45-08.50
13.42m 13.93m 13.92m
30 Alex Ferguson SR Western Michigan 14.05m 13.77m 45-02.25
13.37m 13.73m 13.77m
31 Brittany Casey SO Western Michigan 14.74m 13.74m 45-01.00
13.53m 13.74m FOUL
32 Meghan Dennis SR South Dakota 14.73m 13.62m 44-08.25
13.46m 13.55m 13.62m
33 Riley Wilhelm FR Western Michigan 13.36m 13.22m 43-04.50
10.95m 13.22m FOUL
34 Jacy Embray FR South Dakota 13.47m 13.15m 43-01.75
13.15m 12.26m FOUL
35 Bailey Retzlaff FR North Dakota Sta 15.00m 12.68m 41-07.25
FOUL 12.68m FOUL
36 Sarah Reich FR Saint Louis 11.73m 12.45m 40-10.25
12.45m 12.29m 12.17m
37 Mary Wester FR South Dakota 13.23m 12.38m 40-07.50
12.17m 11.84m 12.38m
38 Hannah Murray SR Saint Louis 11.34m 12.06m 39-07.00
10.95m 12.06m FOUL
39 Jasmine Jefko SO Saint Louis 12.75m 11.74m 38-06.25
11.74m FOUL 11.07m
40 Alexia Stein FR Iowa Central CC 13.26m 11.36m 37-03.25
FOUL 11.36m FOUL
-- Reneese Batson FR Iowa Central CC 16.98m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Nessa Mathews FR Iowa Central CC 14.68m DNS
-- Brianna Duckworth FR Iowa Central CC 11.08m DNS
-- Agnes Esser SO Minnesota 19.25m SCR
-- Shay Nielsen NA Unat-Minnesota 14.00m SCR
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
==========================================================================
Fieldhouse: F 2:15.12 2008 Carly Ducharme, Wisconsin
Meet Record: M 2:16.17 1/30/2015 Jess Herauf, Minnesota
2015 Winner: 2:16.17 1/30/2015 Jess Herauf, Minnesota
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Ann Govig SR North Dakota Sta 2:18.32 1 846
2 Latesha Bigby NA Unat-Northern Il 2:21.21 2 807
3 Shanice Cannigan SO South Dakota 2:22.72 2 787
4 Rose Jackson JR North Dakota Sta 2:23.89 2 771
5 Amanda Levin SO North Dakota Sta 2:26.14 1 742
6 Maea Wall FR North Dakota Sta 2:26.55 1 737
7 Rachel Schow NA Unat-Minnesota 2:26.76 1 734
8 Erica Young JR Concrdia-St.Paul 2:27.30 1 727
9 Wakpor Ighovojah SO Concrdia-St.Paul 2:27.78 2 721
10 Sofie Albrechtsen FR Minnesota 2:28.82 2 708
11 Amanda Beckman SR Minnesota 2:29.56 2 698
12 Olivia Montez Brown FR Augustana (S.D.) 2:29.57 2 698
13 Audra Winter JR Minnesota 2:29.80 2 695
14 Kalle Burney SO Concrdia-St.Paul 2:29.84 1 695
15 Chanel Miller SR Minnesota-Duluth 2:29.93 2 694
16 Alex Beckman SR Minnesota 2:30.19 2 690
17 Allison Hufnagel FR Western Michigan 2:32.68 1 660
18 Caroline Jansen SO Msu-Moorhead 2:34.98 1 632
19 Jaelin Beachy SO North Dakota Sta 2:39.57 1 578
20 Logan Tillmon JR Northern Illinoi 2:58.04 2 384
-- Diana Holsey FR Western Michigan DNS 1
-- Kayla Nelson NA Unat-Minnesota DNS 1
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
Fieldhouse: F 8.57 1/30/2015 Claudette Day, Northern Illinoi
Meet Record: M 8.57 1/30/2015 Claudette Day, Northern Illinoi
2015 Winner: 8.57 1/30/2015 Claudette Day, Northern Illinoi
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Latesha Bigby NA Unat-Northern Il 8.52F 1 1013
2 Chanel Miller SR Minnesota-Duluth 8.85 2 941
3 Shanice Cannigan SO South Dakota 8.87 1 937
4 Alex Beckman SR Minnesota 8.92 1 927
5 Olivia Montez Brown FR Augustana (S.D.) 8.93 2 925
6 Rachel Schow NA Unat-Minnesota 8.97 2 916 8.961
7 Diana Holsey FR Western Michigan 8.97 3 916 8.968
8 Audra Winter JR Minnesota 9.01 1 908
9 Maea Wall FR North Dakota Sta 9.13 3 883
10 Rose Jackson JR North Dakota Sta 9.18 3 873
11 Erica Young JR Concrdia-St.Paul 9.19 4 871
12 Logan Tillmon JR Northern Illinoi 9.22 2 865
13 Caroline Jansen SO Msu-Moorhead 9.33 4 842
14 Wakpor Ighovojah SO Concrdia-St.Paul 9.34 4 840
15 Jaelin Beachy SO North Dakota Sta 9.35 3 838
16 Sofie Albrechtsen FR Minnesota 9.45 4 818
17 Amanda Beckman SR Minnesota 9.49 5 810
18 Kalle Burney SO Concrdia-St.Paul 9.57 5 794
19 Amanda Levin SO North Dakota Sta 9.71 6 767
20 Ann Govig SR North Dakota Sta 9.83 6 744
21 Allison Hufnagel FR Western Michigan 9.97 5 718
22 Kayla Nelson NA Unat-Minnesota 11.68 6 430
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Fieldhouse: F 1.79m 2008 Peaches Roach, Unattached
Meet Record: M 1.79m 2010 Liz Roehrig, Unattached
2015 Winner: 1.74m 1/30/2015 Jess Herauf, Minnesota
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Sofie Albrechtsen FR Minnesota 1.75m 5-08.75 916
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78
O O XO XO XXO O XXX
1 Shanice Cannigan SO South Dakota 1.75m 5-08.75 916
1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78
O O O XO O XXO XO O XO XXX
3 Audra Winter JR Minnesota 1.72m 5-07.75 879
1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75
O O O O O O O O XXX
4 Alex Beckman SR Minnesota 1.69m 5-06.50 842
1.54 1.57 1.60 1.63 1.66 1.69 1.72
O XO O O O XXO XXX
5 Latesha Bigby NA Unat-Northern Il 1.63m 5-04.25 771
1.51 1.54 1.57 1.60 1.63 1.66
O O O O O XXX
6 Amanda Beckman SR Minnesota 1.60m 5-03.00 736
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63
O O O XO XXO XXX
6 Ann Govig SR North Dakota Sta 1.60m 5-03.00 736
1.48 1.51 1.54 1.57 1.60 1.63
O P O O O XXX
8 Allison Hufnagel FR Western Michigan 1.57m 5-01.75 701
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57 1.60
O P XO XO O XXX
9 Olivia Montez Brown FR Augustana (S.D.) 1.54m 5-00.50 666
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57
O O O XO XX
9 Amanda Levin SO North Dakota Sta 1.54m 5-00.50 666
1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57
O O O O XXO XXX
9 Wakpor Ighovojah SO Concrdia-St.Paul 1.54m 5-00.50 666
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57
XO XO XO XXO XXX
9 Kalle Burney SO Concrdia-St.Paul 1.54m 5-00.50 666
1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57
O O O XXO O XXO XXX
9 Chanel Miller SR Minnesota-Duluth 1.54m 5-00.50 666
1.45 1.48 1.51 1.54 1.57
O O XXO XO XXX
9 Rose Jackson JR North Dakota Sta 1.54m 5-00.50 666
1.42 1.45 1.48 1.51 1.54 1.57
O O XO XXO O XXX
15 Logan Tillmon JR Northern Illinoi 1.51m 4-11.50 632
1.42 1.45 1.48 1.51 1.54
O XO O XO XXX
15 Kayla Nelson NA Unat-Minnesota 1.51m 4-11.50 632
1.36 1.39 1.42 1.45 1.48 1.51 1.54
O O O O XO XO XXX
17 Erica Young JR Concrdia-St.Paul 1.45m 4-09.00 566
1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48
O O O O O O XXX
17 Maea Wall FR North Dakota Sta 1.45m 4-09.00 566
1.45 1.48
XO XXX
17 Diana Holsey FR Western Michigan 1.45m 4-09.00 566
1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45 1.48
XO O O O XO XO XXX
20 Jaelin Beachy SO North Dakota Sta 1.42m 4-07.75 534
1.36 1.39 1.42 1.45
XO XO XO XXX
20 Caroline Jansen SO Msu-Moorhead 1.42m 4-07.75 534
1.30 1.33 1.36 1.39 1.42 1.45
O PPP O O XXO XXX
22 Rachel Schow NA Unat-Minnesota 1.30m 4-03.25 409
1.30 1.33
XO XXX
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Fieldhouse: F 6.36m 1992 Anu Kaljurand, Brigham Young
Meet Record: M 6.05m 2010 Whitney Carlson, NDSU
2015 Winner: 5.85m 1/30/2015 Jess Herauf, Minnesota
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Amanda Beckman SR Minnesota 5.73m 18-09.75 768
5.16m 5.32m 5.73m
2 Rose Jackson JR North Dakota Sta 5.72m 18-09.25 765
5.18m 5.72m 5.50m
3 Shanice Cannigan SO South Dakota 5.55m 18-02.50 715
5.33m 0.03m 5.55m
4 Olivia Montez Brown FR Augustana (S.D.) 5.44m 17-10.25 683
5.42m 5.41m 5.44m
5 Amanda Levin SO North Dakota Sta 5.40m 17-08.75 671
5.07m 5.40m 5.35m
6 Erica Young JR Concrdia-St.Paul 5.32m 17-05.50 648
5.32m 5.30m 5.24m
7 Caroline Jansen SO Msu-Moorhead 5.26m 17-03.25 631
5.04m 5.09m 5.26m
8 Alex Beckman SR Minnesota 5.16m 16-11.25 603
5.16m FOUL FOUL
9 Audra Winter JR Minnesota 5.12m 16-09.75 592
5.08m 5.12m FOUL
10 Sofie Albrechtsen FR Minnesota 5.11m 16-09.25 589
4.93m 5.11m 4.94m
11 Wakpor Ighovojah SO Concrdia-St.Paul 5.09m 16-08.50 584
4.76m 5.09m 5.04m
12 Maea Wall FR North Dakota Sta 5.07m 16-07.75 578
5.01m 5.07m 5.00m
13 Ann Govig SR North Dakota Sta 5.00m 16-05.00 559
4.74m 5.00m 4.98m
14 Chanel Miller SR Minnesota-Duluth 4.96m 16-03.25 548
4.82m FOUL 4.96m
15 Latesha Bigby NA Unat-Northern Il 4.92m 16-01.75 538
4.92m 4.91m 4.90m
16 Jaelin Beachy SO North Dakota Sta 4.88m 16-00.25 527
4.70m 4.88m 4.81m
17 Logan Tillmon JR Northern Illinoi 4.87m 15-11.75 524
4.69m 4.87m 4.80m
18 Allison Hufnagel FR Western Michigan 4.77m 15-07.75 498
4.67m 4.77m FOUL
19 Rachel Schow NA Unat-Minnesota 4.75m 15-07.00 492
4.62m 4.75m 4.58m
20 Kalle Burney SO Concrdia-St.Paul 4.74m 15-06.75 490
FOUL FOUL 4.74m
21 Kayla Nelson NA Unat-Minnesota 4.55m 14-11.25 441
4.55m 4.53m PASS
-- Diana Holsey FR Western Michigan FOUL
FOUL FOUL FOUL
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
Fieldhouse: F 13.68m 1/30/2015 Jess Herauf, Minnesota
Meet Record: M 13.68m 1/30/2015 Jess Herauf, Minnesota
2015 Winner: 13.68m 1/30/2015 Jess Herauf, Minnesota
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Sofie Albrechtsen FR Minnesota 12.83m 42-01.25 716
10.56m 11.51m 12.83m
2 Rose Jackson JR North Dakota Sta 12.61m 41-04.50 702
11.48m 12.55m 12.61m
3 Latesha Bigby NA Unat-Northern Il 12.50m 41-00.25 694
12.50m 10.98m FOUL
4 Alex Beckman SR Minnesota 12.39m 40-07.75 687
12.26m 11.43m 12.39m
5 Audra Winter JR Minnesota 11.89m 39-00.25 654
11.27m 11.59m 11.89m
6 Logan Tillmon JR Northern Illinoi 11.85m 38-10.50 651
10.09m 10.95m 11.85m
7 Amanda Beckman SR Minnesota 11.25m 36-11.00 612
10.86m 10.99m 11.25m
8 Chanel Miller SR Minnesota-Duluth 10.76m 35-03.75 579
10.76m 10.45m 10.23m
9 Wakpor Ighovojah SO Concrdia-St.Paul 10.66m 34-11.75 573
9.73m 10.66m 10.56m
10 Jaelin Beachy SO North Dakota Sta 10.65m 34-11.25 572
10.65m 10.44m 10.54m
11 Olivia Montez Brown FR Augustana (S.D.) 10.50m 34-05.50 562
9.94m 10.22m 10.50m
12 Kalle Burney SO Concrdia-St.Paul 10.01m 32-10.25 530
9.20m 9.52m 10.01m
13 Amanda Levin SO North Dakota Sta 9.85m 32-03.75 520
9.85m 9.61m 9.01m
14 Ann Govig SR North Dakota Sta 9.79m 32-01.50 516
8.68m 9.78m 9.79m
15 Erica Young JR Concrdia-St.Paul 9.61m 31-06.50 504
9.61m FOUL 9.03m
15 Maea Wall FR North Dakota Sta 9.61m 31-06.50 504
9.61m 9.28m 9.26m
17 Caroline Jansen SO Msu-Moorhead 9.07m 29-09.25 469
7.87m 8.64m 9.07m
18 Shanice Cannigan SO South Dakota 8.96m 29-04.75 462
8.96m FOUL 8.45m
19 Kayla Nelson NA Unat-Minnesota 8.84m 29-00.00 454
8.84m 7.60m 6.79m
20 Allison Hufnagel FR Western Michigan 8.55m 28-00.75 435
8.55m 8.55m FOUL
21 Diana Holsey FR Western Michigan 8.29m 27-02.50 418
6.16m 8.01m 8.29m
22 Rachel Schow NA Unat-Minnesota 8.23m 27-00.00 414
7.25m 8.18m 8.23m
Women Indoor Pentathlon
=========================================================================
Fieldhouse: F 4386 2009 Liz Roehrig, Unattached
Meet Record: M 4289 1/30/2015 Jess Herauf, Minnesota
2015 Winner: 4289 1/30/2015 Jess Herauf, Minnesota
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Latesha Bigby NA Unat-Northern Il 3838 3823
2 Shanice Cannigan SO South Dakota 3573 3817
3 Rose Jackson JR North Dakota Sta 3822 3777
4 Alex Beckman SR Minnesota 3497 3749
5 Sofie Albrechtsen FR Minnesota 3747
6 Audra Winter JR Minnesota 3475 3728
7 Amanda Beckman SR Minnesota 3248 3624
8 Olivia Montez Brown FR Augustana (S.D.) 3485 3534
9 Chanel Miller SR Minnesota-Duluth 3485 3428
10 Ann Govig SR North Dakota Sta 3450 3401
11 Wakpor Ighovojah SO Concrdia-St.Paul 3384
12 Amanda Levin SO North Dakota Sta 3336 3366
13 Erica Young JR Concrdia-St.Paul 3316
14 Maea Wall FR North Dakota Sta 3355 3268
15 Kalle Burney SO Concrdia-St.Paul 3175
16 Caroline Jansen SO Msu-Moorhead 3486 3108
17 Logan Tillmon JR Northern Illinoi 3300 3056
18 Jaelin Beachy SO North Dakota Sta 3179 3049
19 Allison Hufnagel FR Western Michigan 3147 3012
20 Rachel Schow NA Unat-Minnesota 2965
-- Lexy Boschee SR North Dakota Sta 3770 SCR
Men 60 Meter Dash
============================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Fieldhouse: F 6.59 2009 Kendall Stevens, Unattached
Meet Record: M 6.72 2011 Justin Audtin, Iowa
2015 Winner: 6.81 1/31/2015 Derek Bredy, Sheffield Elite
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Eli Minor SO Iowa Central CC 6.79 6.78Q 3
2 Jordan Charles JR Minnesota 6.83 6.86Q 5
3 Derek Bredy SR Unattached 6.79 6.87Q 4
4 Gemechu Godi SR Minnesota 6.78 6.93Q 2
5 JT Butler SO St. Cloud State 6.96 6.95Q 1
6 Brad Neumann SO Minnesota 6.85 6.96q 5
7 Kevin Smith FR Iowa Central CC 7.02 6.99q 5 6.983
8 Barrie Wesby FR Iowa Central CC 6.95 6.99q 1 6.986
9 Justin Greenway SR Augustana (S.D.) 6.94 6.99q 2 6.988
10 Cray Washington FR Iowa Central CC 6.93 7.00 3
11 Wilfred Samking U of Manitoba 7.00 7.02 4
12 Kevin Winters FR Iowa Central CC 7.03 7.03 4
13 Kymari Gates FR Iowa Central CC 7.05 7.04 3
14 Jonathan Webb NA Unat-Minnesota 7.00 7.05 3
15 Karter Gorney FR North Dakota Sta 7.00 7.06 5 7.055
16 Kevin Rainey FR Iowa Central CC 6.92 7.06 4 7.059
17 Karayme Bartley FR Iowa Central CC 7.10 7.10 4
18 Quinton Coleman JR Minnesota 7.07 7.11 1
19 Syed Aoun U of Manitoba 7.08 7.12 2
20 Jason Greenway SR Augustana (S.D.) 6.96 7.13 2
21 Dylan Ostberg SR U of Manitoba 7.27 7.23 2 7.225
22 Jared Seay FR Iowa Central CC 7.12 7.23 4 7.227
23 Devin Edwards U of Manitoba 7.11 7.23 5 7.228
24 Dashawn Bryant FR North Dakota Sta 7.20 7.31 1
25 Jordan Kellogg FR Iowa Central CC 7.13 7.33 3
26 Michael Akins U of Manitoba 7.24 7.40 1
27 Justin Rabon SO Minnesota 7.12 7.47 5
28 Nick Scarberry NA North Dakota Sta 7.31 7.48 3
29 Elijah Ingram SO Iowa Central CC 7.88 4
-- Andre Searcy FR Iowa Central CC 7.07 DQ 1 False Start
-- Zac Daniels FR Iowa Central CC 7.76 DNS 5
-- Eric Walker NA Unat-Minnesota 7.19 DNS 2
-- Colin Paarmann SR North Dakota Sta DNS 5
-- Gawain Williams SO South Dakota 6.77 DNS 1
-- Jack Thony JR South Dakota 7.08 DNS 3
-- Garrett Anderson SO South Dakota 7.52 DNS 4
-- Joe Reagan FR South Dakota 7.06 DNS 2
Men 60 Meter Dash
=========================================================================
Fieldhouse: F 6.59 2009 Kendall Stevens, Unattached
Meet Record: M 6.72 2011 Justin Audtin, Iowa
2015 Winner: 6.81 1/31/2015 Derek Bredy, Sheffield Elite
Name Year School Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Eli Minor SO Iowa Central CC 6.78 6.77
2 Jordan Charles JR Minnesota 6.86 6.84
3 Brad Neumann SO Minnesota 6.96 6.89
4 Justin Greenway SR Augustana (S.D.) 6.99 6.95 6.941
5 JT Butler SO St. Cloud State 6.95 6.95 6.944
6 Kevin Smith FR Iowa Central CC 6.99 6.97
7 Barrie Wesby FR Iowa Central CC 6.99 7.03
8 Gemechu Godi SR Minnesota 6.93 8.84
-- Derek Bredy SR Unattached 6.87 DNS
Preliminaries
10 Cray Washington FR Iowa Central CC 7.00
11 Wilfred Samking U of Manitoba 7.02
12 Kevin Winters FR Iowa Central CC 7.03
13 Kymari Gates FR Iowa Central CC 7.04
14 Jonathan Webb NA Unat-Minnesota 7.05
15 Karter Gorney FR North Dakota Sta 7.06
16 Kevin Rainey FR Iowa Central CC 7.06
17 Karayme Bartley FR Iowa Central CC 7.10
18 Quinton Coleman JR Minnesota 7.11
19 Syed Aoun U of Manitoba 7.12
20 Jason Greenway SR Augustana (S.D.) 7.13
21 Dylan Ostberg SR U of Manitoba 7.23
22 Jared Seay FR Iowa Central CC 7.23
23 Devin Edwards U of Manitoba 7.23
24 Dashawn Bryant FR North Dakota Sta 7.31
25 Jordan Kellogg FR Iowa Central CC 7.33
26 Michael Akins U of Manitoba 7.40
27 Justin Rabon SO Minnesota 7.47
28 Nick Scarberry NA North Dakota Sta 7.48
29 Elijah Ingram SO Iowa Central CC 7.88
-- Andre Searcy FR Iowa Central CC DQ
-- Zac Daniels FR Iowa Central CC DNS
-- Eric Walker NA Unat-Minnesota DNS
-- Colin Paarmann SR North Dakota Sta DNS
-- Gawain Williams SO South Dakota DNS
-- Jack Thony JR South Dakota DNS
-- Garrett Anderson SO South Dakota DNS
-- Joe Reagan FR South Dakota DNS
Men 200 Meter Dash
============================================================================
Fieldhouse: F 21.34 2002 Renwood Wells, Unattached
Meet Record: M 21.39 1/21/2011 Justin Austin, Iowa
2015 Winner: 21.77 1/30/2015 Brad Neumann, Minnesota
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
Finals
1 Gemechu Godi SR Minnesota 21.80 21.86 1
2 Brad Neumann SO Minnesota 21.81 21.93 1
3 Edward Anderson FR Iowa Central CC 22.33 22.00 4
4 Eli Minor SO Iowa Central CC 21.69 22.02 1
5 Karayme Bartley FR Iowa Central CC 22.03 22.16 2
6 JT Butler SO St. Cloud State 22.19 22.17 3
7 Kymari Gates FR Iowa Central CC 22.08 22.40 3
8 Jack Wellenstein FR Minnesota 21.90 22.42 2
9 Justin Greenway SR Augustana (S.D.) 22.22 22.43 3
10 Syed Aoun U of Manitoba 22.43 22.54 5
11 Dylan Ostberg SR U of Manitoba 22.84 22.55 8
12 Jonathan Webb NA Unat-Minnesota 22.43 22.66 4
13 Alex Williams SO South Dakota 23.44 22.95 5
14 Matt Bedard SO North Dakota Sta 22.45 22.98 5
15 Dallin Finley JR SW Minnesota St. 22.56 22.99 6
16 Ryan Heuer SR Augustana (S.D.) 23.09 23.03 10
17 Karter Gorney FR North Dakota Sta 22.89 23.09 8
18 Jerome Begin SR North Dakota Sta 22.60 23.10 6
19 Jared Seay FR Iowa Central CC 22.93 23.12 9 23.116
20 Will Moore FR Saint Louis 22.77 23.12 8 23.117
21 Barrie Wesby FR Iowa Central CC 23.02 23.14 10
22 Jack Thony JR South Dakota 23.24 23.17 6
23 Jason Greenway SR Augustana (S.D.) 22.07 23.24 2
24 Brennan Schmidt FR South Dakota 22.50 23.25 5
25 Justin Rabon SO Minnesota 23.00 23.30 9
26 Dashawn Bryant FR North Dakota Sta 23.15 23.32 8
27 Brett Prenger FR South Dakota 23.00 23.53 9
28 Devin Edwards U of Manitoba 23.08 23.54 10
29 Alex Kelner NA Unat-Minnesota 23.92 23.66 1
30 Nick Scarberry NA North Dakota Sta 23.14 24.01 9
31 James Teschuk U of Manitoba 23.76 24.09 2
32 Michael Akins U of Manitoba 23.65 24.49 3
-- Khor Kong SR Augustana (S.D.) 23.60 DNS 4
-- Cray Washington FR Iowa Central CC 22.75 DNS 7
-- Kevin Rainey FR Iowa Central CC 22.68 DNS 7
-- Joe Reagan FR South Dakota 22.60 DNS 6
-- Jamie McMaster SR U of Manitoba 23.23 DNS 7
-- Kevin Smith FR Iowa Central CC 22.36 DNS 4
-- Wilfred Samking U of Manitoba 22.76 DNS 7
Men 400 Meter Dash Championship
============================================================================
Fieldhouse: F 46.67 2010 Thomas Murdaugh, Ohio State
Meet Record: M 47.80 1/22/2011 Patrick Richards, Iowa
2015 Winner: 49.21 1/31/2015 Mitch Hechsel, Minnesota
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Nate Roese JR Minnesota 47.90 48.23 1
2 Jack Wellenstein FR Minnesota 48.58 48.35 1
3 Kenny Andri JR Msu-Moorhead 49.14 49.57 1
4 Matthew Fitkowsky SR U of Manitoba 49.14 49.73 2
5 Kyle Clinkingbeard SO Saint Louis 49.55 50.31 2
6 Griffin McCurren JR Saint Louis 49.38 50.36 2
7 Alex Williams SO South Dakota 49.98 50.37 2
-- Landon Jochim SO North Dakota Sta 48.64 DQ 1 Lane Line Violation
Men 400 Meter Dash Sections 3 &
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Aron Klos SO North Dakota Sta 50.21 50.24 1
2 Josh Freivogel SO Saint Louis 50.07 50.63 1
3 Will Moore FR Saint Louis 50.01 50.82 1
4 Brett Prenger FR South Dakota 50.17 50.87 1
5 Wesley DeLong JR North Dakota Sta 50.88 50.94 3
6 Nathan Hall JR Saint Louis 50.51 50.98 2
7 Sydne Davis SO Iowa Central CC 50.65 51.00 2
8 Sam Lundquist NA Unat-Minnesota 50.00 51.25 1
9 Mario Magana FR South Dakota 51.13 51.67 3
10 Mitchell Fritz FR South Dakota 51.23 52.09 3 52.082
11 James Teschuk U of Manitoba 51.60 52.09 3 52.085
12 Ashley Bailey FR Iowa Central CC 50.67 52.53 2
13 Jared Seay FR Iowa Central CC 50.69 52.61 2
14 Justin Main FR Iowa Central CC 50.49 52.96 2
15 Trayton Brooks FR Iowa Central CC 54.37 2
-- Bryce Heckert SR U of Manitoba 51.07 DQ 3 Interference
-- Bill Oyet FR Iowa Central CC DNS 1
-- Matt Bedard SO North Dakota Sta 50.69 DNS 3
Men 600 Meter Run Championship
============================================================================
Fieldhouse: F 1:16.38 2012 Harun Abda, Minnesota
Meet Record: M 1:16.38 1/21/2012 Harun Abda, Minnesota
2015 Winner: 1:18.84 1/31/2015 Nate Roese, Minnesota
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Josh Tracy NA Unat-Minnesota 1:20.76 1:19.62 1
2 Rashawn Fountain JR Minnesota 1:19.81 1:20.90 1
3 Matt Rosen FR Minnesota 1:21.09 1:21.51 1
4 Simon Berube SR U of Manitoba 1:21.04 1:21.98 1
5 Kion Joseph SO Iowa Central CC 1:21.91 1:22.08 2
6 Matthew Van Schepdael SR U of Manitoba 1:22.14 1:22.15 2
7 Noah Larsen SO Iowa Central CC 1:20.45 1:22.16 1
8 Conrad Drover SR U of Manitoba 1:22.30 1:22.93 2
9 Omer Almog FR Iowa Central CC 1:22.45 1:24.28 2
10 Maurice Allen FR Iowa Central CC 1:21.65 1:24.69 2
Men 600 Meter Run Sections 3 &
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Cody Mages SR U of Manitoba 1:22.54 1:23.23 1
2 Pat Sheil SR Saint Louis 1:23.00 1:24.39 1
3 Ashenafi Hatte FR Iowa Central CC 1:23.06 1:26.17 1
4 Cameron Crosser FR Iowa Central CC 1:26.54 2
5 Brennan Schmidt FR South Dakota 1:24.50 1:27.13 2
6 Tomas Kamenik SO South Dakota 1:26.00 1:27.67 2
-- Alex Borchers FR South Dakota 1:24.00 DQ 2 Lane Line Violation
-- Luca Wieland JR Minnesota 1:23.91 SCR
-- Joseph McDonough SR Lakehead Univers 1:22.50 SCR
Men 800 Meter Run Sections 3 &
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Ryan Noonan SO Saint Louis 1:57.23 1:57.61 1
2 Lance Mueller FR Saint Louis 1:57.01 1:58.78 1
3 Jacob Simmons FR South Dakota 1:57.35 1:59.92 1
4 Nic Ganzeveld SO Iowa Central CC 1:57.22 2:00.99 1
5 Nathan Wendt FR South Dakota 2:03.12 2:02.12 2
6 Ben Schultz JR North Dakota Sta 1:56.99 2:02.17 1
7 Abel Ketema FR Iowa Central CC 1:59.33 2:02.53 2
8 Denzel Fogg FR Iowa Central CC 1:57.66 2:03.19 1
9 Bryce Elm FR Iowa Central CC 1:58.34 2:04.76 2
10 Karim Achengli FR Iowa Central CC 1:57.31 2:05.82 1
11 Hunter Paulsen FR South Dakota 2:07.90 2:06.36 2
12 Pierce Libbey FR South Dakota 2:06.30 2:06.41 2
13 Cody Baele SO Iowa Central CC 1:59.68 2:08.49 2
-- Eldon Warner FR South Dakota 1:57.72 DNS 2
Men 800 Meter Run Championship
============================================================================
Fieldhouse: F 1:49.68 2013 Harun Abda, Minnesota
Meet Record: M 1:49.90 1/21/2012 David Pachuta, Minnesota
2015 Winner: 1:52.50 1/31/2015 Alec Miller, Marquette
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Goaner Deng SR Minnesota 1:49.91 1:51.73 1
2 Mitch Hechsel JR Minnesota 1:50.19 1:53.43 1
3 Wes Schoenthal FR Saint Louis 1:52.11 1:54.67 1
4 Jonah Warwick SO North Dakota Sta 1:52.95 1:55.70 1
5 Zach Tuschen JR Augustana (S.D.) 1:55.69 1:56.92 2
6 Albert Marban SR Saint Louis 1:55.19 1:57.00 2
7 Chris Kveseth JR SW Minnesota St. 1:55.00 1:57.59 2
8 Connor Boyd U of Manitoba 1:56.11 1:58.49 2
9 Byrne Curl FR North Dakota Sta 1:56.49 1:59.37 2
10 Oscar Carmona SO Iowa Central CC 1:56.12 2:00.27 2
11 Josh Barrows FR Augustana (S.D.) 1:55.70 2:00.31 2
12 Kevin Ganahl FR Saint Louis 1:56.88 2:00.56 2
13 Jacob Richter FR North Dakota Sta 1:53.89 2:02.17 1
-- Mach Dojiok JR South Dakota 1:52.07 DNS 1
-- Tannock Blair FR Saint Louis 1:56.01 DNS 2
Men 1 Mile Run Championship
=========================================================================
Fieldhouse: F 4:02.30 1977 Mike Slack, Unattached
Meet Record: M 4:03.47 2007 Brad Lowery, Team USA Minn
2015 Winner: 4:09.74 1/31/2015 Taylor Chapman, South Dakota
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Paul Escher SR St. Olaf 4:10.19 4:08.27
2 Aaron Bartnik JR Minnesota 4:11.30 4:09.91
3 Shane Streich FR Minnesota 4:12.10 4:12.65
4 Brady Speicher JR Msu-Moorhead 4:11.32 4:13.60
5 Matt Welch SO Minnesota 4:10.44 4:14.70
6 Sam Carlson FR Minnesota 4:13.34 4:15.22
7 Nathan Peterson SR North Dakota 4:13.68 4:15.73
8 Cole O'Brien SO Minnesota 4:12.85 4:16.02
9 Joey Duerr NA Unat-Minnesota 4:15.12 4:16.48
10 Jacob Eggers JR St. Olaf 4:16.01 4:16.95
11 Sean Bjork JR St. Olaf 4:15.01 4:19.60
12 Connor Olson NA Unat-Minnesota 4:16.00 4:20.27
13 Charles Lawrence SO Minnesota 4:16.13 4:22.42
14 Mach Dojiok JR South Dakota 4:11.23 4:24.21
Men 1 Mile Run Sections 2 &
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Brant Gilbertson SO North Dakota Sta 4:16.96 4:20.40 1
2 Matthew Jennings JR North Dakota Sta 4:17.00 4:21.80 1
3 Mason Quarrell JR Lakehead Univers 4:16.20 4:21.94 1
4 Dorrian Gordon FR Saint Louis 4:16.48 4:22.45 1
5 Denzel Fogg FR Iowa Central CC 4:16.23 4:23.94 1
6 Bill Oyet FR Iowa Central CC 4:18.23 4:24.43 1
7 Colton Nettleton FR Saint Louis 4:22.19 4:24.67 1
8 Jacob Simmons FR South Dakota 4:30.54 4:24.71 2
9 Patrique Bulloch U of Manitoba 4:25.55 4:24.75 1
10 Josh Dyck U of Manitoba 4:26.22 4:24.76 2
11 Nathan Wendt FR South Dakota 4:27.52 4:25.59 2
12 Nathaniel Souther FR Augustana (S.D.) 4:21.69 4:25.60 1
13 Karim Achengli FR Iowa Central CC 4:20.47 4:25.95 1
14 Sebastian Sowada SO St. Cloud State 4:26.55 4:26.16 2
15 Oscar Carmona SO Iowa Central CC 4:20.87 4:26.60 1
16 Cody Baele SO Iowa Central CC 4:26.84 4:27.32 2
17 Nic Ganzeveld SO Iowa Central CC 4:28.00 4:27.99 2
18 Mathieu Desmarais SR U of Manitoba 4:28.56 4:28.36 2
19 Bryce Elm FR Iowa Central CC 4:29.71 4:29.24 2
20 Jesse Burrows U of Manitoba 4:28.21 4:29.50 2
21 Abel Ketema FR Iowa Central CC 4:36.38 4:30.09 2
22 Pierce Libbey FR South Dakota 4:32.10 4:30.77 2
23 Hunter Paulsen FR South Dakota 4:33.66 4:36.13 2
24 Jonas Gjesdal FR Augustana (S.D.) 4:23.00 4:37.33 1
25 Eldon Warner FR South Dakota 4:32.91 4:53.91 2
-- Alec Anderson FR North Dakota 4:18.67 DNS 1
-- Josh Young FR Msu-Moorhead 4:17.51 DNS 1
Men 3000 Meter Run Section 2
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Timothy Miller U of Manitoba 8:45.75 8:53.02
2 Tyler White SR Lakehead Univers 8:50.80 8:55.83
3 Brice Cowman SO South Dakota 8:53.60 8:58.33
4 Branden Scheel FR North Dakota Sta 9:07.97 9:07.36
5 Matthew Schilmoeller SO South Dakota 9:19.45 9:20.10
6 Zach Welch FR South Dakota 9:29.36 9:36.10
7 Jacob Thomas FR Iowa Central CC 9:59.09 9:51.76
8 Austin Read FR Iowa Central CC 9:56.16 10:04.18
Men 3000 Meter Run Championship
=========================================================================
Fieldhouse: F 7:56.40 1977 Gary Bjorklund, Unattached
Meet Record: M 8:00.66 1/24/2009 Chris Rombough, Minnesota
2015 Winner: 8:06.58 1/31/2015 Jonathan Grey, Team USA MN
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Jonathan Peterson SR Team Usa MN 7:55.36 8:17.24
2 Derek Wiebke SO Minnesota 8:25.11 8:19.95
3 Christian Skaret SR Minnesota 8:30.57 8:26.50
4 Wayde Hall SO Minnesota 8:27.90 8:32.70
5 Mubarik Musa JR South Dakota 8:39.39 8:33.78
6 Abduselam Yussuf SR U of Manitoba 8:32.17 8:34.76
7 Keegan Carda SR Augustana (S.D.) 8:27.00 8:36.92
8 Brendan Skime SR North Dakota Sta 8:27.00 8:37.78
9 Derek Warner FR North Dakota Sta 8:35.00 8:43.11
10 Cody Christ SR Msu-Moorhead 8:22.02 8:48.45
11 Camron Roehl FR North Dakota Sta 8:35.00 8:49.42
12 Riley Macon SO Minnesota 8:31.52 8:54.01
13 Matt Prest FR Saint Louis 8:40.00 8:56.87
-- Aaron Bartnik JR Minnesota DNF
-- Eric Colvin SO Minnesota 8:32.40 DNF
-- Mason Quarrell JR Lakehead Univers 8:34.10 DNS
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
9 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 7 Best Times
Fieldhouse: F 7.74 1/31/2015 Myles Hunter, Minnesota State
Meet Record: M 7.74 1/31/2015 Myles Hunter, Minnesota State
2015 Winner: 7.74 1/31/2015 Myles Hunter, Minnesota State
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Teivaskie Lewin SR South Dakota 8.12 7.92Q 2
2 Sydne Davis SO Iowa Central CC 8.21 8.23Q 1 8.227
3 Eric Walker NA Unat-Minnesota 8.29 8.20q 2
4 Ryan Heuer SR Augustana (S.D.) 8.12 8.23q 2 8.223
5 Parker Mckittrick Unat-Ndsu 8.27q 1
6 Jerome Begin SR North Dakota Sta 8.27 8.33q 1
7 Edward Anderson FR Iowa Central CC 8.33 8.44q 2
8 Matthew Baker NA Unat-Minnesota 8.72q 1
9 Alex Borchers FR South Dakota 8.90 8.89q 2
10 Tomas Kamenik SO South Dakota 8.94 8.99 2
-- Will Hanson SR SW Minnesota St. 8.06 DNS 1
-- Jay Cooper JR South Dakota 8.42 DNS 1
Men 60 Meter Hurdles
=========================================================================
Fieldhouse: F 7.74 1/31/2015 Myles Hunter, Minnesota State
Meet Record: M 7.74 1/31/2015 Myles Hunter, Minnesota State
2015 Winner: 7.74 1/31/2015 Myles Hunter, Minnesota State
Name Year School Prelims Finals
=========================================================================
Finals
1 Teivaskie Lewin SR South Dakota 7.92 7.77
2 Ryan Heuer SR Augustana (S.D.) 8.23 8.11
3 Parker Mckittrick Unat-Ndsu 8.27 8.14
4 Eric Walker NA Unat-Minnesota 8.20 8.17
5 Sydne Davis SO Iowa Central CC 8.23 8.35
6 Jerome Begin SR North Dakota Sta 8.33 8.37
7 Edward Anderson FR Iowa Central CC 8.44 8.43
-- Alex Borchers FR South Dakota 8.89 DQ Trail Leg Violation
-- Matthew Baker NA Unat-Minnesota 8.72 DNS
Preliminaries
10 Tomas Kamenik SO South Dakota 8.99
-- Will Hanson SR SW Minnesota St. DNS
-- Jay Cooper JR South Dakota DNS
Men 4x400 Meter Relay
============================================================================
Declare by Men's 800M
Fieldhouse: F 3:11.18 2010 Ohio State, Ohio State
Rock, Smith, Toshner, Wittleder
Meet Record: M 3:12.65 1/22/2011 Iowa, Iowa
2015 Winner: 3:16.61 1/31/2015 Minnesota, Minnesota
N Roese, M Hechsel, R Fountain, G Deng
School Seed Finals H#
============================================================================
Finals
1 North Dakota State 'A' 3:12.22 3:17.80 1
1) Aron Klos SO 2) Matt Bedard SO
3) Jonah Warwick SO 4) Landon Jochim SO
2 Iowa Central CC 'A' 3:15.54 3:17.92 1
1) Edward Anderson FR 2) Karayme Bartley FR
3) Kymari Gates FR 4) Sydne Davis SO
3 Minnesota 'A' 3:14.69 3:19.00 1
1) Rashawn Fountain JR 2) Matt Rosen FR
3) Gemechu Godi SR 4) Brad Neumann SO
4 Saint Louis 'A' 3:18.00 3:20.69 1
1) Kyle Clinkingbeard SO 2) Josh Freivogel SO
3) Nathan Hall JR 4) Griffin McCurren JR
5 U of Manitoba 'A' 3:20.50 3:23.21 2
1) Simon Berube SR 2) Matthew Fitkowsky SR
3) Dylan Ostberg SR 4) Jamie McMaster SR
6 Minnesota 'B' 3:18.00 3:23.64 1 3:23.636
1) Sam Lundquist NA 2) Alex Kelner NA
3) Jonathan Webb NA 4) Josh Tracy NA
7 South Dakota 'A' 3:20.15 3:23.64 2 3:23.639
1) Brett Prenger FR 2) Alex Borchers FR
3) Alex Williams SO 4) Brennan Schmidt FR
8 Augustana (S.D.) 'A' 3:19.80 3:23.85 2
1) Khor Kong SR 2) Zach Tuschen JR
3) Justin Greenway SR 4) Josh Barrows FR
9 South Dakota 'C' 3:24.00 3:24.53 3
1) Jay Cooper JR 2) Joe Reagan FR
3) Mario Magana FR 4) Tomas Kamenik SO
10 U of Manitoba 'B' 3:23.70 3:24.96 2
1) Conrad Drover SR 2) Bryce Heckert SR
3) Cody Mages SR 4) Matthew Van Schepdael SR
11 SW Minnesota St. 'A' 3:24.48 3:26.32 3
1) Matt Konrad JR 2) Zach Jones SO
3) Dallin Finley JR 4) Chris Kveseth JR
12 Iowa Central CC 'B' 3:24.22 3:28.15 3
1) Eli Minor SO 2) Noah Larsen SO
3) Victor Ogeka SO 4) Bill Oyet FR
13 North Dakota State 'B' 3:22.00 3:29.88 2
1) Byrne Curl FR 2) Jacob Richter FR
3) Wesley DeLong JR 4) Ben Schultz JR
14 Saint Louis 'B' 3:24.27 3:32.92 3
1) Albert Marban SR 2) Pat Sheil SR
3) Tannock Blair FR 4) Wes Schoenthal FR
15 Iowa Central CC 'D' 3:31.21 3:34.46 4
1) Daquarius Hollis SO 2) Justin Main FR
3) Ashley Bailey FR 4) Cameron Williams FR
16 Iowa Central CC 'C' 3:29.54 3:34.52 4
1) Cray Washington FR 2) Jordan Kellogg FR
3) Barrie Wesby FR 4) Andre Searcy FR
-- South Dakota 'B' 3:26.51 DNS 4
1) Mitchell Fritz FR 2) Mach Dojiok JR
3) Eldon Warner FR 4) Jacob Simmons FR
Men High Jump
===================================================================================
Fieldhouse: F 2.29m 1998 Staffan Strand, Minnesota
Meet Record: M 2.24m 2006 Jim Dilling, Mankato
2015 Winner: 2.07m 1/31/2015 Xavier McAllister, Unattached
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Nick Bachinski JR Minnesota 2.14m 2.15m 7-00.50
1.95 2.00 2.05 2.10 2.15 2.18
O XO O XO XO XXX
2 Tyler Frank JR South Dakota 2.10m 2.10m 6-10.75
1.95 2.00 2.05 2.10 2.15
XO O O XXO XXX
3 Ryan Lockard SO Minnesota 2.13m 2.05m 6-08.75
1.90 1.95 2.00 2.05 2.10
O O XXO O XXX
4 Brian Huber SO Msu-Moorhead 1.95m 6-04.75
1.95 2.00
O XXX
4 Alex Campbell SO Minnesota State 2.04m 1.95m 6-04.75
1.90 1.95 2.00
O O XXX
6 Will Hinegardner FR Saint Louis 1.98m 1.95m 6-04.75
1.85 1.90 1.95 2.00
O XO O XXX
7 Oyinkasola Akinola U of Manitoba 1.95m 1.90m 6-02.75
1.85 1.90 1.95
O O XXX
7 Neil Clark U of Manitoba 1.90m 1.90m 6-02.75
1.80 1.85 1.90 1.95
O O O XXX
7 Dominic Corvington SR Saint Louis 1.93m 1.90m 6-02.75
1.85 1.90 1.95
O O XXX
10 Sidiki Sow U of Manitoba 1.92m 1.90m 6-02.75
1.80 1.85 1.90 1.95
XO O XXO XXX
10 Bobby Jansen FR Saint Louis 1.88m 1.90m 6-02.75
1.80 1.85 1.90 1.95
O XO XXO XXX
12 Matt Moberg SO North Dakota Sta 1.93m 1.85m 6-00.75
1.80 1.85 1.90
O XO XXX
-- Beau Kashmark SR North Dakota Sta 1.98m NH
1.90
XXX
-- Ted Rainwater FR North Dakota Sta 1.88m DNS
-- Kevin Smith FR Iowa Central CC 2.00m DNS
-- Hunter Leighton FR South Dakota 1.85m DNS
Men Pole Vault Seeded
===================================================================================
Fieldhouse: F 5.54m 1997 Martin Eriksson, Minnesota
Meet Record: M 5.52m 1/21/2012 Derek Miles, Nike
2015 Winner: 5.12m 1/31/2015 Glen Harold, Minnesota
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Zach Siegmeier SR Twin Cities Trac 5.50m 5.15m 16-10.75
3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.05 5.15 5.30
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XXX
2 Shawn Francis Team Hoot/TCTC 5.55m 5.05m 16-06.75
3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.05 5.15
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO XXX
3 Glen Harold SO Minnesota 5.12m 5.05m 16-06.75
3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.05 5.15
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XO XXO XXX
4 Peter Chapman SR South Dakota 4.95m 4.95m 16-02.75
3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.05
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O XXX
5 Erik Jorgensen SR South Dakota 4.65m 4.80m 15-09.00
3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95
PPP PPP PPP PPP PPP XO O O XXX
6 Luca Wieland JR Minnesota 4.60m 4.50m 14-09.00
3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.65
PPP PPP PPP PPP PPP O XXX
7 Nick Sgarbossa SR Minnesota 4.52m 4.50m 14-09.00
3.75 3.90 4.05 4.20 4.35 4.50 4.65 4.80 4.95 5.05 5.15 5.30 5.35
PPP PPP PPP PPP O XO XXP PPP PPP PPP PPP PPP PPP
8 Ryan Croy U of Manitoba 3.65m 3.75m 12-03.50
3.75 3.90
XXO XXX
-- Kaleb Ellis FR South Dakota 4.45m DNS
3.75
DNS
-- Garrett Anderson SO South Dakota 4.15m DNS
3.75
DNS
Men Long Jump Invitational
===================================================================================
Fieldhouse: F 7.75m 1994 Tyrone Minor, Unattached
Meet Record: M 7.32m 1/24/2014 Teivaskie Lewin, South Dakota
2015 Winner: 7.07m 1/30/2015 Richard Cooper, Sacramento St.
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Odaine Lewis FR Iowa Central CC 7.31m 7.41mM 24-03.75
FOUL 6.29m 7.11m 6.87m 7.41m FOUL
2 Brian Huber SO Msu-Moorhead 7.59m 7.26m 23-10.00
7.02m 7.08m 7.14m 7.08m 7.26m 7.22m
3 Keyshawn Davis JR St. Cloud State 7.23m 7.11m 23-04.00
FOUL 7.11m FOUL 6.90m 6.85m FOUL
4 Kevin Smith FR Iowa Central CC 7.03m 7.10m 23-03.50
7.10m 7.05m 7.02m 6.98m 6.82m 6.43m
5 Wilfred Samking U of Manitoba 6.79m 6.93m 22-09.00
6.93m 6.81m 6.63m 6.68m FOUL 6.60m
6 Sammie Houston NA Unat-Minnesota 6.86m 22-06.25
6.68m 6.82m 6.86m FOUL FOUL 6.63m
7 Raphael Lawson-Gayle SO SW Minnesota St. 6.96m 6.75m 22-01.75
FOUL FOUL 6.75m 6.50m FOUL PASS
8 James Travis FR Minnesota 6.73m 6.71m 22-00.25
FOUL 6.46m FOUL 6.71m FOUL 6.52m
9 Jacob Buller NA Unat-Minnesota 6.76m 6.47m 21-02.75
6.47m FOUL FOUL 6.24m FOUL 6.41m
10 Gee-ef Nkwonta U of Manitoba 6.40m 6.44m 21-01.50
6.27m 6.32m 6.44m
11 Jamie Dumaran U of Manitoba 6.53m 6.25m 20-06.25
6.25m 6.23m 6.18m
12 Andrew Ajaluwa FR Minnesota 6.84m 6.22m 20-05.00
6.22m PASS 6.09m
13 Ryan Croy U of Manitoba 6.45m 6.20m 20-04.25
FOUL 6.16m 6.20m
14 Kelle'Mon Hinton FR North Dakota Sta 6.11m 6.09m 19-11.75
6.09m FOUL 5.77m
15 DeeJay Owens JR Saint Louis 6.50m 5.71m 18-09.00
5.71m 5.65m 5.70m
-- Joe Reagan FR South Dakota 7.22m DNS
-- Connor Fitzsimmons SR South Dakota 6.59m DNS
Men Triple Jump
===================================================================================
Fieldhouse: F 16.12m 1994 Keita Cline, Minnesota
Meet Record: M 15.59m 2008 Carl White, Unattached
2015 Winner: 14.33m 1/31/2015 Jeremiah Ary, South Dakota St.
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Odaine Lewis FR Iowa Central CC 15.00m 15.55m 51-00.25
14.18m 14.77m 15.07m 14.90m 15.38m 15.55m
2 Jah-Nhai Perinchief FR Iowa Central CC 14.51m 15.54m 51-00.00
14.80m FOUL 14.96m FOUL 15.54m 15.52m
3 Colin Paarmann SR North Dakota Sta 14.80m 14.93m 48-11.75
FOUL 14.79m FOUL FOUL 14.63m 14.93m
4 Jordan Charles JR Minnesota 14.70m 14.78m 48-06.00
14.38m 14.78m 14.73m PASS PASS PASS
5 Sammie Houston NA Unat-Minnesota 14.30m 14.54m 47-08.50
FOUL 14.51m 14.13m FOUL 13.46m 14.54m
6 James Travis FR Minnesota 14.37m 14.08m 46-02.50
14.08m 13.81m 12.77m PASS PASS PASS
7 Gee-ef Nkwonta U of Manitoba 13.95m 13.75m 45-01.50
13.70m 13.75m 13.42m FOUL 13.48m FOUL
8 Elijah Pitchford FR St. Cloud State 14.40m 13.60m 44-07.50
FOUL 13.60m FOUL FOUL FOUL FOUL
9 Jamie Dumaran U of Manitoba 13.43m 13.48m 44-02.75
13.48m PASS PASS PASS PASS PASS
10 DeeJay Owens JR Saint Louis 14.01m 13.18m 43-03.00
13.18m FOUL FOUL
11 Connor Fitzsimmons SR South Dakota 13.73m 12.94m 42-05.50
12.75m 12.94m FOUL
12 Kelle'Mon Hinton FR North Dakota Sta 13.08m 12.72m 41-08.75
12.72m FOUL 12.18m
13 Alphonso Carter FR Iowa Central CC 12.90m 12.53m 41-01.50
12.53m 12.19m 11.89m
14 Jordan Kellogg FR Iowa Central CC 12.81m 12.51m 41-00.50
12.51m 12.25m 11.63m
15 Elijah Ingram SO Iowa Central CC 12.65m 11.93m 39-01.75
FOUL 11.93m FOUL
-- Matt Moberg SO North Dakota Sta 13.60m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Zac Daniels FR Iowa Central CC DNS
-- Oyinkasola Akinola U of Manitoba 13.71m DNS
Men Shot Put Open
===================================================================================
4 throws no finals east ring
Fieldhouse: F 16.60m 1/30/2015 Jamal Whittaker, Iowa Central CC
2015 Winner: 16.60m 1/30/2015 Jamal Whittaker, Iowa Central CC
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Alex Weis JR SW Minnesota St. 14.78m 15.37m 50-05.25
13.95m 15.37m FOUL FOUL
2 Dustin Valind JR South Dakota 15.36m 15.32m 50-03.25
15.12m 15.32m FOUL FOUL
3 Chance Tatman SO Iowa Central CC 15.12m 14.97m 49-01.50
14.97m FOUL FOUL FOUL
4 Quinn Anderson JR St. Cloud State 15.22m 14.66m 48-01.25
14.08m 14.43m 14.66m 14.65m
5 Luca Wieland JR Minnesota 14.58m 13.97m 45-10.00
FOUL 13.14m 13.97m 13.82m
6 Liam Hennessy FR South Dakota 14.02m 13.96m 45-09.75
13.29m FOUL FOUL 13.96m
7 Robert Tosie SR Saint Louis 14.33m 13.72m 45-00.25
13.72m 13.31m 13.39m FOUL
8 Kirk Sneed FR Iowa Central CC 13.82m 13.34m 43-09.25
13.34m FOUL FOUL FOUL
9 Connor Stelljes FR Saint Louis 14.47m 12.82m 42-00.75
12.58m FOUL FOUL 12.82m
10 Brett Kowalczyk FR Saint Louis 13.34m 12.49m 40-11.75
12.05m 12.01m 12.49m 10.56m
11 Tom Malloy FR Saint Louis 10.77m 10.86m 35-07.75
10.07m 9.60m 10.02m 10.86m
-- Malek Evans FR Iowa Central CC 14.63m FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL
Men Shot Put Invite
===================================================================================
Main Ring - 10 minute warm up/flight
Fieldhouse: F 20.91m 1987 Ron Brackes, NYAC
Meet Record: M 19.95m 1/25/2014 Christopher Reed, Minnesota State
2015 Winner: 18.41m 1/31/2015 Luke Johnson, Minnesota
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Luke Johnson SR Minnesota 18.98m 18.97m 62-03.00
18.34m 18.70m 18.11m 18.81m FOUL 18.97m
2 Alex Renner JR North Dakota Sta 18.51m 18.67m 61-03.00
18.37m 18.34m 18.52m 18.67m 18.03m 18.30m
3 Conrad Schwarzkopf JR North Dakota Sta 17.05m 17.67m 57-11.75
16.94m 17.67m 17.57m 17.11m 16.42m 17.24m
4 Brandt Berghuis SR North Dakota Sta 17.68m 17.60m 57-09.00
16.27m 17.60m 17.15m 17.26m FOUL 17.36m
5 Jamal Whittaker SO Iowa Central CC 17.12m 17.32m 56-10.00
FOUL FOUL 16.34m 17.32m FOUL FOUL
6 Michael Quesenberry SO North Dakota 16.99m 17.29m 56-08.75
16.20m 16.05m 16.15m 17.29m FOUL 16.77m
7 Payton Otterdahl SO North Dakota Sta 17.76m 17.16m 56-03.75
17.16m FOUL 16.77m FOUL FOUL 16.52m
8 Brian Williams SO Iowa Central CC 16.14m 16.69m 54-09.25
FOUL 16.23m 16.53m FOUL 16.69m 16.64m
9 Brian Blasey SO North Dakota Sta 16.40m 16.30m 53-05.75
15.57m 16.24m 16.30m 15.64m 15.17m FOUL
10 Sterling Mungro FR Iowa Central CC 16.41m 16.18m 53-01.00
FOUL 16.18m FOUL
11 Jonathan Tharaldsen NA Unat-Minnesota 16.84m 16.02m 52-06.75
16.02m FOUL 15.86m
12 Ian Collins SO North Dakota 16.34m 15.52m 50-11.00
FOUL 15.52m FOUL
13 Ryan Johnson SR St. Cloud State 16.32m 15.46m 50-08.75
14.07m 14.22m 15.46m
14 Steffan Stroh SO North Dakota Sta 17.40m 15.16m 49-09.00
14.66m FOUL 15.16m
15 Rafael Saez SR St. Cloud State 15.58m 13.97m 45-10.00
13.48m 13.97m FOUL
-- Bryan Bjerk SO Minnesota 16.09m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Weight Throw Invite
===================================================================================
Fieldhouse: F 22.98m 2/15/2013 Jon Lehman, Minnesota
Meet Record: M 21.21m 1/31/2015 Justin Barber, Minnesota
2015 Winner: 21.21m 1/31/2015 Justin Barber, Minnesota
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Sean Donnelly NA Unat-Minnesota 21.40m 21.90mM 71-10.25
FOUL 19.95m 21.90m FOUL FOUL 20.29m
2 Justin Barber Unattached 20.00m 20.99m 68-10.50
20.24m 19.88m 20.85m 20.99m FOUL 20.87m
3 Gian Ferretti JR Minnesota 20.41m 20.96m 68-09.25
19.40m 20.86m 20.96m 20.34m 20.16m 20.73m
4 Mac Riedy SO Minnesota 19.15m 19.85m 65-01.50
18.67m 19.04m 19.85m FOUL FOUL 18.91m
5 Conrad Schwarzkopf JR North Dakota Sta 19.66m 19.03m 62-05.25
FOUL 17.44m 19.03m 17.79m 18.74m 18.09m
6 Ryan Johnson SR St. Cloud State 19.52m 18.81m 61-08.50
FOUL FOUL 18.81m FOUL FOUL FOUL
7 Brandt Berghuis SR North Dakota Sta 18.47m 18.05m 59-02.75
17.33m 17.49m 17.32m 17.49m 18.05m FOUL
8 Connor Rousemiller NA Unat-Minnesota 15.54m 17.27m 56-08.00
16.86m 16.68m FOUL 16.48m 17.27m FOUL
9 Viktor Stelter SO Minnesota 18.17m 17.05m 55-11.25
16.74m 16.72m 17.05m 16.81m 16.70m 15.80m
10 Steffan Stroh SO North Dakota Sta 16.95m 16.39m 53-09.25
15.56m 16.39m 16.31m
11 Jordan Flinn SO SW Minnesota St. 16.99m 16.05m 52-08.00
14.62m 15.70m 16.05m
12 Brian Blasey SO North Dakota Sta 16.36m 16.04m 52-07.50
15.77m 14.94m 16.04m
13 Sterling Mungro FR Iowa Central CC 15.59m 15.96m 52-04.50
FOUL 15.48m 15.96m
14 Brian Williams SO Iowa Central CC 18.44m 15.86m 52-00.50
15.64m 15.86m 15.71m
15 Jamal Whittaker SO Iowa Central CC 17.36m 15.67m 51-05.00
15.36m 15.67m FOUL
16 Andrew Werk SR Msu-Moorhead 15.57m 15.44m 50-08.00
FOUL 15.44m 15.38m
17 Alex Weis JR SW Minnesota St. 16.26m 15.31m 50-02.75
FOUL 14.50m 15.31m
18 Ethan Fenchel SO South Dakota 15.64m 14.94m 49-00.25
13.52m 14.94m FOUL
19 Kirk Sneed FR Iowa Central CC 15.26m 14.44m 47-04.50
14.44m 11.94m FOUL
20 Robert Tosie SR Saint Louis 14.18m 13.84m 45-05.00
13.77m 13.84m 13.75m
21 Liam Hennessy FR South Dakota 13.98m 13.77m 45-02.25
13.77m 13.64m 13.54m
22 Connor Stelljes FR Saint Louis 14.30m 12.50m 41-00.25
12.50m FOUL 11.87m
23 Brett Kowalczyk FR Saint Louis 12.95m 12.07m 39-07.25
FOUL 11.13m 12.07m
24 Chance Tatman SO Iowa Central CC 12.65m 11.77m 38-07.50
11.77m FOUL FOUL
25 Tom Malloy FR Saint Louis 11.92m 10.92m 35-10.00
FOUL FOUL 10.92m
26 Malek Evans FR Iowa Central CC 15.36m 10.67m 35-00.25
10.67m FOUL FOUL
-- Shelmund Mercalina FR Iowa Central CC 10.92m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Quinn Anderson JR St. Cloud State 15.90m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Alex Renner JR North Dakota Sta 17.15m DNS
-- Payton Otterdahl SO North Dakota Sta 18.38m DNS
-- Dustin Valind JR South Dakota 14.84m DNS
Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
==========================================================================
Fieldhouse: F 6.86 2010 Neamen Wise, South Florida
Meet Record: M 6.86 2010 Neamen Wise, South Florida
2015 Winner: 6.88 1/30/2015 Andre Dorsey, Kennesaw State
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Matthew Baker NA Unat-Minnesota 7.12 1 840
2 Ben Holcomb JR Minnesota 7.16 1 826
3 Jaryn Blackshear-Bryant FR Saint Louis 7.31 1 775
4 Garrett Anderson SO South Dakota 7.36 1 759
5 Daquarius Hollis SO Iowa Central CC 7.38 2 752
6 Kevin Drotts SO North Dakota Sta 7.48 2 719
7 Ryan Enerson FR North Dakota Sta 7.49 1 716
8 Tyler Naumowicz JR Concrdia-St.Paul 7.50 1 713
9 Hunter Leighton FR South Dakota 7.55 2 697
10 Brock Larson SR North Dakota Sta 7.56 2 694
11 Grant Mjelstad JR North Dakota Sta 7.59 2 684
12 Andy Rachuy FR Concrdia-St.Paul 7.77 2 628
Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
Fieldhouse: F 2:42.22 2010 Dan Rolling, Iowa
Meet Record: M 2:41.30 2010 Ted Rud, NDSU
2015 Winner: 2:43.92 1/30/2015 Kaarel Mangusson, Kennesaw State
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tyler Naumowicz JR Concrdia-St.Paul 2:46.39 804
2 Andy Rachuy FR Concrdia-St.Paul 2:52.54 739
3 Ryan Enerson FR North Dakota Sta 2:55.28 711
4 Ben Holcomb JR Minnesota 2:55.72 707
5 Daquarius Hollis SO Iowa Central CC 2:58.23 682
6 Kevin Drotts SO North Dakota Sta 3:00.41 660
7 Brock Larson SR North Dakota Sta 3:03.88 627
8 Grant Mjelstad JR North Dakota Sta 3:06.64 601
9 Jaryn Blackshear-Bryant FR Saint Louis 3:12.71 545
10 Hunter Leighton FR South Dakota 3:16.05 516
11 Garrett Anderson SO South Dakota 3:19.95 482
-- Matthew Baker NA Unat-Minnesota DNS
Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
Fieldhouse: F 7.84 2004 Nick Lagos, Unattached
Meet Record: M 8.15 1/30/2015 Bilal Abdullah, Kennesaw State
2015 Winner: 8.15 1/30/2015 Bilal Abdullah, Kennesaw State
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Ben Holcomb JR Minnesota 8.36 1 893
2 Ryan Enerson FR North Dakota Sta 8.49 3 862
3 Tyler Naumowicz JR Concrdia-St.Paul 8.61 3 834
4 Hunter Leighton FR South Dakota 8.66 1 823
5 Brock Larson SR North Dakota Sta 8.90 2 768
6 Grant Mjelstad JR North Dakota Sta 9.16 2 711
7 Kevin Drotts SO North Dakota Sta 9.28 1 685
8 Garrett Anderson SO South Dakota 9.97 3 547
9 Daquarius Hollis SO Iowa Central CC 9.98 3 545
10 Andy Rachuy FR Concrdia-St.Paul 10.30 2 486
11 Jaryn Blackshear-Bryant FR Saint Louis 10.42 2 464
-- Matthew Baker NA Unat-Minnesota DNS 1
Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
Fieldhouse: F 2.14m 2010 Lance Moe, Purdue
Meet Record: M 2.11m 2011 Ben Jasinski, So Dakota St
2015 Winner: 2.07m 1/30/2015 Andre Dorsey, Kennesaw State
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ryan Enerson FR North Dakota Sta 1.94m 6-04.25 749
1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91 1.94 1.97
O P O P O O O O XXX
2 Daquarius Hollis SO Iowa Central CC 1.91m 6-03.25 723
1.85 1.88 1.91 1.94
O P XO XXX
3 Tyler Naumowicz JR Concrdia-St.Paul 1.88m 6-02.00 696
1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91
O O O O O O XXX
3 Hunter Leighton FR South Dakota 1.88m 6-02.00 696
1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85 1.88 1.91
O O O P O O XO XXX
5 Jaryn Blackshear-Bryant FR Saint Louis 1.82m 5-11.50 644
1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 1.82 1.85
O O O O O XO O XXX
6 Grant Mjelstad JR North Dakota Sta 1.79m 5-10.50 619
1.73 1.76 1.79 1.82 1.85
O P XXO P XXX
7 Kevin Drotts SO North Dakota Sta 1.76m 5-09.25 593
1.70 1.73 1.76 1.79 1.82
O XO XO P XXX
7 Brock Larson SR North Dakota Sta 1.76m 5-09.25 593
1.70 1.73 1.76 1.79
XO XO O XXP
7 Ben Holcomb JR Minnesota 1.76m 5-09.25 593
1.70 1.73 1.76 1.79
XO O XO XXP
10 Garrett Anderson SO South Dakota 1.52m 4-11.75 404
1.49 1.52 1.55
O O XXX
11 Andy Rachuy FR Concrdia-St.Paul 1.49m 4-10.50 381
1.37 1.40 1.43 1.46 1.49 1.52
O O XO O XO XXX
-- Matthew Baker NA Unat-Minnesota DNS
Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
Fieldhouse: F 5.26m 2010 Brock Spandl, Minnesota
Meet Record: M 4.92m 2010 Jack Szmanda, Minnesota
2015 Winner: 4.62m 1/30/2015 Joel Swanberg, Marquette
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Grant Mjelstad JR North Dakota Sta 4.98mM 16-04.00 904
3.38 3.48 3.58 3.68 3.78 3.88 3.98 4.08 4.18 4.28 4.38 4.48 4.58 4.68 4.78 4.88 4.98 5.08
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O O XX
2 Brock Larson SR North Dakota Sta 4.68m 15-04.25 813
3.18 3.28 3.38 3.48 3.58 3.68 3.78 3.88 3.98 4.08 4.18 4.28 4.38 4.48 4.58 4.68 4.78 4.88
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP XXX
3 Kevin Drotts SO North Dakota Sta 4.38m 14-04.50 725
2.88 2.98 3.08 3.18 3.28 3.38 3.48 3.58 3.68 3.78 3.88 3.98 4.08 4.18 4.28 4.38 4.48 4.58
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XXO PPP XXX
4 Garrett Anderson SO South Dakota 3.88m 12-08.75 584
2.68 2.78 2.88 2.98 3.08 3.18 3.28 3.38 3.48 3.58 3.68 3.78 3.88 3.98
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP XO O O XXX
5 Andy Rachuy FR Concrdia-St.Paul 3.68m 12-00.75 530
2.68 2.78 2.88 2.98 3.08 3.18 3.28 3.38 3.48 3.58 3.68 3.78
PPP PPP PPP PPP O PPP O PPP XO XO O XXX
6 Tyler Naumowicz JR Concrdia-St.Paul 3.58m 11-09.00 503
2.68 2.78 2.88 2.98 3.08 3.18 3.28 3.38 3.48 3.58 3.68
PPP PPP PPP PPP XO PPP O PPP O O XXX
7 Hunter Leighton FR South Dakota 3.08m 10-01.25 376
2.68 2.78 2.88 2.98 3.08 3.18
O PPP XO XXO XXO XXX
-- Ryan Enerson FR North Dakota Sta NH
2.68 2.78 2.88 2.98 3.08 3.18 3.28 3.38 3.48 3.58 3.68
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XXX
-- Jaryn Blackshear-Bryant FR Saint Louis NH
2.68 2.78 2.88 2.98
PPP PPP PPP XXX
-- Daquarius Hollis SO Iowa Central CC NH
2.68 2.78 2.88
PPP PPP XXX
-- Ben Holcomb JR Minnesota NH
2.68 2.78 2.88 2.98 3.08 3.18 3.28 3.38 3.48 3.58 3.68 3.78 3.88 3.98 4.08
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XXP X
-- Matthew Baker NA Unat-Minnesota DNS
2.68
DNS
Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
Fieldhouse: F 7.53m 1/30/2015 Andre Dorsey, Kennesaw State
Meet Record: M 7.53m 1/30/2015 Andre Dorsey, Kennesaw State
2015 Winner: 7.53m 1/30/2015 Andre Dorsey, Kennesaw State
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Matthew Baker NA Unat-Minnesota 6.67m 21-10.75 736
6.67m FOUL FOUL
2 Kevin Drotts SO North Dakota Sta 6.46m 21-02.50 688
6.46m FOUL FOUL
3 Ben Holcomb JR Minnesota 6.38m 20-11.25 670
6.25m FOUL 6.38m
4 Jaryn Blackshear-Bryant FR Saint Louis 6.23m 20-05.25 637
6.23m FOUL FOUL
5 Daquarius Hollis SO Iowa Central CC 6.14m 20-01.75 617
5.44m 6.14m FOUL
6 Grant Mjelstad JR North Dakota Sta 6.07m 19-11.00 602
5.83m FOUL 6.07m
7 Tyler Naumowicz JR Concrdia-St.Paul 6.01m 19-08.75 589
5.84m FOUL 6.01m
8 Ryan Enerson FR North Dakota Sta 5.98m 19-07.50 582
FOUL FOUL 5.98m
8 Hunter Leighton FR South Dakota 5.98m 19-07.50 582
5.98m 5.55m 5.56m
10 Brock Larson SR North Dakota Sta 5.95m 19-06.25 576
5.82m 5.81m 5.95m
11 Garrett Anderson SO South Dakota 5.65m 18-06.50 512
5.65m 5.59m 5.38m
12 Andy Rachuy FR Concrdia-St.Paul 5.31m 17-05.25 443
5.31m FOUL FOUL
Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
Fieldhouse: F 14.61m 2008 RJ McGinnis, Minnesota
Meet Record: M 14.20m 1/24/2014 Jack Szmanda, Twin Cities Trac
2015 Winner: 14.17m 1/30/2015 Luca Wieland, Minnesota
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ryan Enerson FR North Dakota Sta 12.80m 42-00.00 655
12.77m 12.42m 12.80m
2 Kevin Drotts SO North Dakota Sta 12.34m 40-06.00 627
FOUL 12.34m FOUL
3 Ben Holcomb JR Minnesota 12.21m 40-00.75 619
11.05m 12.21m 12.08m
4 Grant Mjelstad JR North Dakota Sta 11.72m 38-05.50 589
11.72m 11.22m 11.58m
5 Brock Larson SR North Dakota Sta 11.47m 37-07.75 574
11.34m 11.47m 11.19m
6 Garrett Anderson SO South Dakota 11.46m 37-07.25 574
11.46m 11.08m 11.44m
7 Tyler Naumowicz JR Concrdia-St.Paul 11.41m 37-05.25 571
11.41m 11.06m 10.80m
8 Jaryn Blackshear-Bryant FR Saint Louis 10.83m 35-06.50 536
9.98m 10.28m 10.83m
9 Andy Rachuy FR Concrdia-St.Paul 8.71m 28-07.00 408
8.51m 8.71m 8.65m
10 Daquarius Hollis SO Iowa Central CC 8.33m 27-04.00 386
6.83m 7.48m 8.33m
11 Hunter Leighton FR South Dakota 8.21m 26-11.25 379
7.18m FOUL 8.21m
-- Matthew Baker NA Unat-Minnesota DNS
Men Heptathlon
=========================================================================
Fieldhouse: F 5708 2010 RJ McGinnis, Minnesota
Meet Record: M 5644 1/30/2015 Andre Dorsey, Kennesaw State
2015 Winner: 5644 1/30/2015 Andre Dorsey, Kennesaw State
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Tyler Naumowicz JR Concrdia-St.Paul 4710
2 Grant Mjelstad JR North Dakota Sta 4609 4710
3 Kevin Drotts SO North Dakota Sta 4752 4697
4 Brock Larson SR North Dakota Sta 4805 4645
5 Ben Holcomb JR Minnesota 4308
6 Ryan Enerson FR North Dakota Sta 4930 4275
7 Hunter Leighton FR South Dakota 4560 4069
8 Garrett Anderson SO South Dakota 4550 3862
9 Daquarius Hollis SO Iowa Central CC 3705
10 Andy Rachuy FR Concrdia-St.Paul 3615
11 Jaryn Blackshear-Bryant FR Saint Louis 4453 3601
|